Aktuálně o Černé kostce – kraj se dohodl s architektem Kubou na pokračování projektu

Na webu Mladé fronty vyšel 8. 1. 2018 článek, který hovoří o možnosti výstavby vědecké knihovny na pozemku vedle Ostravice- Textilie. Jak v diskusi pod článkem upozornil náměstek hejtmana Jakub Unucka, informace uvedené ve článku nejsou aktuální – na počátku ledna se na společné schůzce architekta Ladislava Kuby (autora knihovny-Černé kostky) s vedením kraje dohodlo, že se bude pokračovat v projektu Černé kostky. Vyjádření Jakuba Unucky: „Tak tentokrát se novináři moc netrefili. Právě dnes jsme totiž rozhodli že se v projektu Černé kostky bude i nadále pokračovat v původní podobě. Vítěz architektonické soutěže potvrdil na dnešním jednání, že je schopen projekt upravit dle dnešních norem a předpokládáme, že na březnovém jednání krajského zastupitelstva bude tento „upgrade“ projektu schválen. V roce 2020 by se tak mohlo kopnout.
Jak zmínil náměstek hejtmana, na schůzce se dohodlo, že se architekt Kuba vyjádří k tomu, zda, za kolik peněz a jak rychle bude schopen upgradovat současný projekt Černé kostky na platnou legislativu, současné technologie a upravený stavební program. Do březnového zastupitelstva kraje by pak měl jít upravený materiál s tím, že se předpokládá zahájení výstavby v roce 2020.
Co se týče varianty umístění vědecké knihovny vedle Ostravice, tato idea se již v minulosti objevila, ale upustilo se od ní i z toho důvodu, že knihovna se na pozemek vedle Ostravice nevejde celá. Musely by zůstat externí sklady, to ale popírá smysl knihovny, která by měla mít knihy na jednom místě, aby si je kdokoli mohl zapůjčit kdykoli a nemusel čekat dva dny, než je dovezou. Mají to tak i menší krajské knihovny, třeba Hradec Králové, kde si dokonce můžete knihu vybrat z police, což je pro návštěvníka naší krajské knihovny bohužel stále nedostupný luxus.
Co se týče parkování, bude se muset u Domu kultury města Ostravy muset řešit tak jako tak – plánuje se tam výstavba koncertního sálu a další stavby Tieto. Současná kapacita parkování v lokalitě je již nyní kritická, takže město a kraj se výstavbě parkovacího domu nevyhne tak ani tak. U Ostravice -Textilie tomu bude obdobně – již nyní se řeší nedostatečná parkovací místa u radnice obvodu MOaP, v případě přístavby krajské galerie a výstavby na pozemku vedle Ostravice bude tak jako tak třeba parkování řešit podzemním parkovištěm. 
Co se týče využití Ostravice-Textilie, oceňujeme záměr města stavbu zakoupit a opravit. V budoucnu by do stavby mohlo město přesunout kanceláře, které nyní sídlí v pronájmech, například pasové oddělení, u něhož město plánuje novostavbu na pozemku současného Bauhausu. Pro Ostravici by to bylo rozhodně lepší řešení než se snažit do ní dostat krajskou knihovnu nebo krajskou galerii. Jsme rádi, že je tu snaha města i kraje zachránit Ostravici a konečně postavit krajskou vědeckou knihovnu. Je třeba ale obojí udělat s rozvahou, aby to ve výsledku nebyla další promarněná šance.

Článek z MF Dnes přinášíme níže:

Pokud nevyjde Černá kostka, mohla by se knihovna stěhovat do Ostravice

8. ledna 2018  18:55

Projekty Černé kostky a Bílého stínu, tedy novostavby vědecké knihovny a přístavby Domu umění, se mohou změnit. Pokud by z jakéhokoliv důvodu původní plány nevyšly, má Ostrava náhradní variantu.

Projekt Černé kostky z roku 2006 stále má naději na výstavbu. Jistotu však rozhodně ne. | foto: © Kuba, Pilař architekti, 2009.

Alternativní scénář je, že Ostrava společně s krajem koupí zchátralý komplex budov módního domu Ostravica-Textilia, na sousedních pozemcích na náměstí Edvarda Beneše postaví moderní přístavbu a do volných prostor umístí Moravskoslezskou vědeckou knihovnu a přístavbu Domu umění. A k tomu pod povrchem vybuduje rozlehlé podzemní parkoviště.

„Dává to určitě logiku a už jsem tuto možnost jako záložní variantu přednesl i partnerům z krajského úřadu,“ konstatoval ostravský radní pro dopravu Lukáš Semerák. Poukazuje přitom na hrozbu nedostatku parkovacích míst v případě uskutečnění dosavadních plánů na Černou kostku a Bílý stín.

Černá kostka a Bílý stín

Nedaleko krajského úřadu, naproti Domu kultury, se kromě Černé kostky totiž blíží dokončení takzvaného skeletu, na druhé straně pozemku má územní rozhodnutí druhý věžový dům firmy Tieto a město hodlá v lokalitě postavit i koncertní sál pro 900 diváků.

Kostka má přednost. Zatím

„A každý projekt vyžaduje parkovací místa. A tolik prostoru, obávám se, tam není,“ dodal Semerák a obdobně hovořil i o projektu Bílého stínu. „Přístavba je sice fajn, ale zlikviduje parkoviště u Domu umění. A to je opět velký problém.“

Primátor Ostravy Tomáš Macura potvrdil, že náhradní varianta existuje. „Připouštím, že to je možná alternativa. V tuto chvíli však stále platí, že upřednostňovaným projektem zůstává Černá kostka, a to po nutné modernizaci,“ zmínil ostravský primátor fakt, že původní projekt Černé kostky pochází už z roku 2006.

Krajský úřad proto nechal vypracovat studii, kolik by stály vynucené změny technologií, použitých materiálů a zaměření knihovny.

Není jisté, zda by Ostravica stačila

Ještě v lednu by se mělo konat jednání kraje, projektantů a zástupců Ostravy, zda budou přípravy Černé kostky pokračovat.

Hejtman Ivo Vondrák ostravské náhradní řešení zná. Upozornil ale, že všechny projekty se musí pečlivě zvážit.

„Moderní knihovny jsou poměrně technicky náročné stavby a je tu i podložená obava, že budova z náhradní varianty nebude kapacitně stačit k uskladnění všech knihovních fondů,“ zmínil nutnost odborné analýzy.

Spolumajitel módního domu OstravicaTextilia Daniel Zeman uvedl, že vizi prodeje městu s pozdějším umístěním knihovny a přístavby galerie slyší poprvé.

„Chceme, aby Ostravica sloužila Ostravě a kultuře. Plánů je spousta, otázkou zůstává, co je reálné,“ říká.

Ředitel galerie: Každý jiný projekt je kvalitativně horší

Ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny Libuše Foberová si umí představit i jiné varianty než Černou kostku. „Věříme, že se novou knihovnu podaří postavit,“ podotýká.

Ředitel Domu umění Jiří Jůza by přivítal, kdyby se Ostravici podařilo oživit. „V případě přístavby galerie mohu naprosto zodpovědně říct, že řešení v Ostravici by bylo vždy významně kvalitativně horší než projekt s názvem Bílý stín,“ konstatoval však.

Černá kostka za zhruba miliardu korun měla vzniknout už dříve, ale v roce 2008 krajští politici 600 milionů korun přesunuli jinam. Také projekt Bílého stínu na uskutečnění čeká už řadu let (podrobněji zde).

Černá kostka (černá značka) má stát poblíž krajského úřadu u ulice 28. října, Bílý stín (stříbrná značka) se má stát přístavbou Domu umění. Možná se obě instituce objeví v areálu Ostravice (červená značka).Černá kostka (černá značka) má stát poblíž krajského úřadu u ulice 28. října, Bílý stín (stříbrná značka) se má stát přístavbou Domu umění. Možná se obě instituce objeví v areálu Ostravice (červená značka).

Zdroj: https://ostrava.idnes.cz/ostrava-cerna-kostka-ostravice-bily-stin-vedecka-knihovna-pno-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180106_374710_ostrava-zpravy_jog