Americký architekt a urbanista Rafael Segal v Domě umění do počátku září

Návrhy vlivného amerického urbanisty a architekta izraelského původu Rafaela Segala přibližuje výstava v Galerii výtvarného umění. Výstava nazvaná „Rafi Segal – Architektura: Koncepce a tvary“, kterou připravil Kabinet architektury pro Galerii výtvarného umění v Ostravě, bude otevřena v ostravském Domě umění na Jurečkově ulici do 7. září. Expozice mapuje vytváření architektonických návrhů několika budov z posledních let z pera významného amerického architekta, vlivného urbanisty a vědce Rafaela Segala.

Rafael Segal se do povědomí veřejnosti zapsal jako spolupracovník slavného architekta Zvi Heckera, s nímž společně navrhl pro Tel Aviv budovu Palmach Muzea. Asi nejhlasitěji ale rezonovalo jméno Rafaela Segala světovými médii v souvislosti s projektem Národní knihovny Izraele v Jeruzalémě. Jeho návrh zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, ale po hlasitých politických kontroverzích byl Segalův návrh ze soutěže vyloučen. „Je to definitivně ztráta pro Jeruzalém, ztráta pro civilizovanou společnost a tragická připomínka, jak křehká je práce architekta, zhodnotil konotace, které soutěž provázely, architekt Zvi Hecker.

Architektonické řešení výstavy v ostravském Domě umění navrhl Segal osobně. „Umění architektury samotné do výstavních prostor přenést nelze, ale to, jak se mé návrhy rodí, výstava dokumentuje výmluvně,“ popisuje, jak se v instalaci vypořádal s nástrahami, které výstava architektonické tvorby přináší.

Na počátku každého projektu si Rafael Segal vždy klade dvě klíčové otázky: Jaký prospěch získá toto místo ze stavby, která se na něm má postavit? Jaký prospěch získá stavba z tohoto konkrétního místa? „Architektura je umění dát tvar prostoru, v němž žijí lidé, a odráží způsob chápání světa,“ osvětluje autor své pojetí.

Expozice bude v Domě umění GVUO otevřena denně mimo pondělí až do 7. září, a to od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 20 Kč a zlevněné 10 Kč. Po dobu festivalu Colours of Ostrava mají návštěvníci festivalu do Domu umění volný vstup.

Rafi Segal – Architekt, vlivný urbanista a vědec Rafi Segal vystudoval architekturu na Technionu v Izraeli, kde obdržel inženýrský titul. Doktorské studium absolvoval na univerzitě v Princetonu. V letech 1992–2000 spolupracoval se Zvi Heckerem na projektu muzea historie Palmachu v Tel Avivu. Později založil vlastní kancelář, která vyhrála mezinárodní soutěž na projekt Národní knihovny Izraele v Jeruzalémě. Kancelář R. Segala v současnosti sídlí v USA a zaměřuje se na projekty a výzkum v oblasti architektury a urbánních řešení. Texty a výstavy R. Segala, mezi jinými Cities of Dispersal (Rozptýlená města, 2008), Territories: Islands, Camps and Other States of Utopia (Území: ostrovy, tábory a další utopická místa, 2003) a A Civilian Occupation (Civilní okupace, 2003), silně ovlivňují sociálněpolitické diskuze o současném urbanismu. Segal vyučoval architekturu a urbanismus na MIT, na škole pro absolventy studia designu na Harvardu, na newyorské architektonické škole Cooperovy unie a v současné době vyučuje na škole pro absolventy studia architektury, plánování a ochrany památek GSAPP na Kolumbijské univerzitě.

20140803-202013-73213179.jpg