Anketu Divadelních novin vyhrála ostravská Komorní scéna Aréna s hrou Ruská zavařenina

Hra Ruská zavařenina z ostravské Komorní scény Aréna v režii Ivana Rajmonta se stala v anketě Divadelních novin inscenací roku. Podle pořadatelů bylo vítězství těsné, protože se žádná z inscenací uváděných v loňském roce výrazně nevyčlenila.Poprvé v existenci ankety Inscenace roku, kterou už pojedenadvacáté uspořádaly Divadelní noviny, zvítězila inscenace z Ostravy. Konkrétně jde o hru Ruská zavařenina Komorní scény Aréna v režii hostujícího Ivana Rajmonta.

Z mimopražských scén dosud vyhrálo jen v roce 2004 brněnské Divadlo Husa na provázku, o rok později Národní divadlo Brno a dvě plzeňské scény – v letech 2005 a 2006 Divadlo Josefa Kajetána Tyla a Divadlo Alfa. Žádná inscenace se příliš nevyčlenila, a byť se ankety účastnilo 118 respondentů, poprvé má vítězná inscenace méně než 10 hlasů; v tomto případě 7,5 bodu od osmi tipujících. Druhá skončila dramatizace Sorokinova románu Den opričnika v režii Kamily Polívkové v pražském Studiu Hrdinů s 5,5 bodu a za ní inscenace Jana Mikuláška Zlatá šedesátá z brněnské Reduty. Mikulášek má v anketě výrazně nejvíc inscenací – šest. V souhrnu získaly téměř třináct bodů, o trochu více než všechny inscenace Národního divadla dohromady.

Výrazně se prosadil i režisér Jiří Havelka, který má v anketě tři projekty s celkem devíti body. Jeho Dechovka s domovským souborem Vosto5 inscenovaná v pražské Baráčnické rychtě je čtvrtá a Poslední trik Georgese Mélise v Divadle Drak se dělí s Nebeského Eyolfkem z Divadla v Dlouhé o sedmé a osmé místo.

Před nimi jsou na 5. – 6. místě Mikuláškova Šedá sedmdesátá v Divadle Na zábradlí a Gogolovi Hráči v režii Ivana Krejčího v ostravské Aréně.

Celkem se v anketě objevilo 76 inscenací, z toho 44 pražských ze 30 divadel či souborů, 14 brněnských od šesti divadel a šest ostravských ze tří scén.Z divadel bylo tradičně nejčastěji citováno Národní divadlo v Praze se sedmi projekty. Druhá je Komorní scéna Aréna následovaná pražským Divadlem Na zábradlí a Studiem Hrdinů.

Zdroj: http://www.divadloarena.cz/clanek/2014-01-08-ruska-zavarenina-zvitezila-v-ankete-divadelnich-novin

ruska