Architektonická procházka sedmým a osmým obvodem Poruby a Pustkovcem

V neděli 15. 6. ve 14:00 vás zveme  na Architektonickou procházku VII. a VIII. obvodem Poruby a Pustkovcem, kterou bude provázet historik umění a člen našeho spolku Martin Strakoš.  Sraz bude v neděli 15. června ve 14:00 na konečné autobusových linek č. 48 a 49, Průběžná ul. (konečná autobusů nedaleko Globusu).

Tentokrát se projdeme „zelenou“ stezkou mezi panelovými domy porubského sídliště a zaznamenáme různorodé podoby zdejší zástavby a její vztah ke krajině a k zeleni, tvořící důležitou součástí architektonického prostředí. Oba obvody, sedmý i osmý, představují mladší fázi výstavby Poruby, což se odráží, jak si ukážeme, v urbanistické struktuře i v řešení jednotlivých domů. Rozvolněný urbanismus sestává ze solitérních či blokově uspořádaných bytových domů velkého měřítka, postavených na pozemcích, které kdysi tvořily součást Pustkovce. Prozkoumáme vnitřní svět parků, nákupních center a parkovišť i vnější svět okružních silnic s průniky či střety sídliště s maloměstskou či venkovskou zástavbou. To vše představuje charakteristický kolorit sídlištního a městského prostředí 2. poloviny 20.
století se všemi negativními i pozitivními asociacemi, spojovanými se sídlištní výstavbou od jejích počátků až do současnosti.

Akci pořádá Antikvariát a klub Fiducia.

 

poruba