Benešák – další dočasné intervence a fb stránka

Baví vás Benešák? Zajímá vás, co se tam děje? Chcete vědět, kdy tam bude Mental Café ? Přihlaste se do fb skupiny BENEŠÁK, sledujte, komentujte, přidávejte fotky, podněty, názory, budeme rádi 🙂

Náměstí dr. Edvarda Beneše bylo v minulosti zatíženo soudním sporem, proto se o něj od roku 2017 dočasně stará Antikvariát a spolek Fiducia a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu. 

Díky odblokování sporu v roce 2019 byla loni na jeho rekonstrukci vypsána dvoukolová urbanisticko-architektonická soutěž. Odborná porota vybrala návrh kolektivu autorů Ing. arch. Jiřího Miky, Ing. arch. Martina Materny, Ing. arch. Markéty Káňové, Ing. arch. Petra Svobody, Ing. arch. Adély Kudlové a Ing. arch. Venduly Bažové.  Soukromí vlastníci chystají rekonstrukci Ostravice-Textilie, ve dvou objektech bude sídlit kulturně-kreativní centrum a třetí dům bude po opravě sloužit jako hotel. 

Než bude zrealizován vítězný návrh rekonstrukce náměstí (předpoklad 2023 nebo 2024), vytvořily pro vás výše zmíněné spolky další dočasné intervence – od dubna 2022 na náměstí najdete nové lavice a stoly z kmenů (poslouží i hmyzu, ty původní už se nám postupně rozpadaly, byly přece jen dělány jako dočasné na jeden dva roky a sloužily pět). Upraveny jsou také květináče, které zůstávají přes zimu zarostlé, aby se v nich mohl před mrazem schovat hmyz.   Za pěkných dní se na náměstí objeví pojízdná kavárna neziskové organizace Mental café, budete si moci posedět na lavičkách a dát si i zmrzlinu, nebo si přečíst něco o historii Ostravice-Textilie a náměstí  ve vitrínách bývalé květinové síně. Na náměstí najdete kromě dočasných intervencí také poetickou stezku, na níž se střídají literární témata. V rámci prostranství se staráme i o galerii In Vitro ve vitrínách bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. Vitríny jsme opravili, zasklili a pravidelně v nich pořádáme výstavy. Na střeše vitrín najdete intervenci umělců Petra Szyrokého a Gabriely Maňákové, parafrázující klasickou korouhev, v níž kohouta nahradil PES – vtipnou formou reaguje na stejnojmenný český protiepidemický systém. 

Náměstí dominuje broukoviště – vzniklo díky pomoci Ostravských městských lesů, které nám rovněž vyrobily zdejší mobiliář.  O obyvatelích broukoviště se více dozvíte na naučné tabuli se zákresem, najdete ji před broukovištěm. 

Užijte si pobyt na Benešáku!

 Za pomoc a spolupráci moc děkujeme majitelům komplexu Ostravica-Textilia Danielu Zemanovi a Michalisovi Dzikosovi, Petrovi Kočárkovi, Mental café, Černé louce, architektům Mika Svoboda architekti, s. r. o., firmě Ostravské městské lesy a zeleň, s. r. o., MAPPA a Statutárnímu městu Ostrava.