Bez Koperníka by nebylo Gagarina aneb Vysvobození sochy – další okrašlování

Již třetí okrášlení Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu proběhne toho úterý v 11:00. Okrašluje Ivan Motýl s manželkou Elli. V úterý 4. června 2013 v 11 hodin dopoledne na křížení ulic Františka Hajdy, Krestova a Kašparova v Ostravě-Hrabůvce: naproti podniku „Hospůdka U Špalku“.
Vysvobozena bude socha Mikuláše Koperníka ČLOVĚK A KOSMOS, která je toho času ukryta v keřích.

Autorem monumentálního sousoší z litého betonu ČLOVĚK A KOSMOS z roku 1975 je Václav Uruba. Socha představuje Mikuláše Koperníka a Jurije Gagarina a byla symbolicky umístěna do prostoru plánovaného ostravského letiště, z něhož byla v letech 1936 až 1956 vybudována jen menší část, načež bylo zrušeno a přesunuto do Mošnova. Bývalé letiště ovšem dosud připomíná zachovalý hangár v samém závěru ulice Václava Jiříkovského na sídlišti Dubina a také mnohé místopisné názvy (ulice U letiště či Aviatická v Hrabůvce, hostinec Dakota atd.). Prostor bývalého letiště byl poté využit k výstavbě sídliště Hrabová a později i sídliště Dubina.

V minulých 14 dnech okrašlovací spolek okrášlil již dvě místa: pamětní desku mlýna na Mlýnské ulici a pomník obětem první světové války vedle kostela na náměsttí Svatopluka Čecha v Přívoze. Obě krášlení jsou již zanesena na okrašlovací mapě zde: http://www.krasnaostrava.cz/mapa-okraslenych-mist/ , fotoreport z okrašlovacích akcí zde: http://www.krasnaostrava.cz/category/fotogalerie/

gagar