Koncerty blues a experimentální hudby v Domě umění

Ve středu 2. prosince od 19 hodin se v ostravském Domě umění (Jurečkova 9) uskuteční netradiční koncert v podání kapely RANT. Tento koncert je realizován v rámci cyklu Pohyby – Zvuky – Prostory, který pro GVUO připravuje občanské sdružení Bludný kámen. Druhý koncert potěší především milovníky blues, a to v pátek 4. prosince, kdy se od 18. hodin Domem umění rozezní bluesové tóny kapely One Roast And The Others z Kutné Hory.

Ve středu 2. prosince se návštěvníci galerie mohou těšit na hudební vystoupení dua Rant. Kytarista Torsten Pappenheim a bubenice Merle Bennett hudebně ztvárňují rozvážný kaleidoskop nálad, které se přelévají od šera k jasu a naopak. Hudebníci si vymýšlejí náměty a rozehrávají hudbu a prostředí střídmě a bez nadsázek. Pappenheim se pohybuje mezi melodičností a noise, Bennett pak kombinuje jazz a rock. V jejich hudbě se chvílemi ozývá klapot psacího stroje, přednatočené nahrávky, jako například supění vlaku, a jiné zvuky.
„Pappenheimovo hraní působí, jako byste procházeli kolem sloupořadí tónů, které na sebe navazují, mohou však obstát i osamoceně,“ říká Martin Klimeš, kurátor koncertů v galerii, a pokračuje „Bennett ho následuje, souzní s ním zprvu na každém kroku, posléze se z tohoto souznění vymaňuje. Pak jí jde až o arytmické rytmizování, o zmnožování souzvuku.“

V pátek 4. prosince pak vystoupí česká bluesová kapela One Roast and The Others. Kytarista Roman Čermák absolvoval semináře u kytarové legendy Luboše Andršta. Lídr kapely, kytarista a zpěvák Marian Angelkov má za sebou rovněž bohatou bluesrockovou minulost. Bubeník a profesionální zvukař Josef Krčil se alternuje s Martinem Procházkou. Foukací harmonikář Aleš Rezler, mimo jiné také výtvarník, kurátor a ředitel Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory, má nejkratší hudební praxi, je to bluesový nadšenec a improvizátor. Kapelu na basovou kytaru doprovází Stanislav Kuba.

„Díky Marianovi Angelkovi se na repertoáru kapely objevují živelně podané bluesové standardy v rockovém pojetí se zařazením skladeb v podání Gary Moora nebo Carlose Santany,“ láká příznivce bluesu a rocku Kateřina Mertha – tisková mluvčí Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Vstup do Domu umění je na oba koncerty již tradičně volný.

image