Červnové číslo časopisu Host je věnováno Ostravě

Aktuální číslo brněnského literárního časopisu Host je věnováno Ostravě – přečíst si můžete rozhovor s šéfredaktorem ostravské revue Protimluv Jiřím Macháčkem, básně Milana Krupy, povídku Petra Hruška, úryvek z chystaného románu Marka Pietoně či článek Ivana Motýla, který mapuje současnou ostravskou kulturní scénu. V časopise najdete rovněž fotografie mladé ostravské fotografky Zuzany Šrámkové a  ukázku z díla malířky Marty Kolářové.

 

Z editorialu Martina Stöhra

Ostrava byla prvním mytickým prostorem, který mi v dětství vsakoval do života. Můj otec, takzvaný tata, tam v šedesátých letech žil a pracoval, tak se doma občas zakopávalo o zvláštní slova: sazovna, halda, Černá louka, to tehdy, když se vytáhly barevné bruselské šálky, které si tam naši koupili za svobodna. Nebyla to nikdy zrovna výletní destinace, takže jsem se do ní podíval až o hodně později na spanilé jízdy související s literárním provozem. Na autorské Harendy, do Černého pavouka, později do Fiducie, teď nejčastěji do klubu Les. Město působí rok od roku vypulírovaněji, ale stejně z něj už nikdo nikdy nevykartáčuje odér tovární šatny. A někdejší jeho stigma se pomalu stává žádanou atrakcí a kulisou pro festivalové spektákly typu Colours of Ostrava. Básník Petr Hruška napsal, že „Ostrava není žádné město, leda tak místo, kusy místa s obživou propojené lokálkami a bludnými autobusy“. Napsal to už kdysi. Platí to i dnes? Byli jsme zde jenom hosty, jistý si nejsem. Vím jen tolik, že tam, kde jsou šrámy a deficity, je i potenciál, lidsky řečeno naděje. 

 

Texty, věnované v červnovém čísle Hosta Ostravě:

Ivan Motýl: Uhelné doly kulturou se rozechvěly. Ostravský chodec

„Propojenost různých uměleckých oborů byla a je pro nás zásadní…“ Rozhovor s Jiřím Macháčkem o revue pro kulturu Protimluv

Pro pána Jána, jdu číst Balabána. Ostravský literární pohan Milan Krupa

Petr Hruška: Katedrála

Marek Piętoň: Tisíckrát prokletá Ester. Ukázka z ostravského románu

Jan Němec: Neúspěšný pokus o zjevení. Deník jednoho ostravského dne

Němý smutek příběhů a věcí. Malířský portrét Marty Kolářové