České operní gala v Divadle Antonína Dvořáka

Mimořádný galakoncert s názvem České operní gala  připravuje Národní divadlo moravskoslezské   k Roku české hudby 2014.   Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů a další jsou dnes významnými markanty, které lidé po celém světě rozpoznávají jako české. Výročí těchto a řady dalších skladatelů spadají do let zakončených čtyřkou, a z tohoto důvodu jsou tyto roky tradičně chápány jako Roky české hudby. Oslavy se ale nesoustřeďují výlučně na tvorbu výročních autorů, ale na celkovou podporu a reflexi české hudby jako takové.

Koncert, během kterého zazní známá, ale také neprávem opomíjená díla z českých oper, se odehraje v pátek 10. ledna v Divadle Antonína Dvořáka. Na jevišti se představí přední ostravští sólisté i mimořádní hosté. Na programu jsou opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše nebo Viola. Od Antonína Dvořáka zazní úryvky z Jakobína a Rusalky. Leoše Janáčka připomenou Příhody Lišky Bystroušky.
Na jevišti vystoupí pěvkyně Soňa Červená, Eva Urbanová nebo Eva Dřízgová – Jirušová.
V mužských rolích známých oper se představí mimo jiné Luciano Mastro, Ivan Kusnjer nebo Aleš Briscein. Dirigentem je hudební ředitel souboru ostravské opery Robert Jindra, dramaturgem večera pak Daniel Jäger.

Zdroj:  http://www.ndm.cz/cz/opera/inscenace/1873-ceske-operni-gala/

gala