Český rozhlas Ostrava získal hlavní cenu  v prestižní folklorní soutěži

Hlavní cenu bienále Grand Prix Svetozára Stračinu 2015, nejvýznamnější mezinárodní soutěže rozhlasových nahrávek hudebního folkloru, získal Český rozhlas Ostrava.

Ocenění získala nahrávka Ej, lásko, lásko v hudební úpravě Janka Rokyty a v podání kapely FLAIR. „Za Český rozhlas Ostrava mám obrovskou radost. Je to významné ocenění, které jsme získali vůbec poprvé. Český rozhlas Ostrava plní své poslání a pravidelně poskytuje ve svém vysílání prostor také pro přátelé folklorní muziky,“ uvedl k ocenění Richard Piskalavedoucí programu ČRo Ostrava.

 IMG_3971.JPG

O zvukovou úpravu koncertní nahrávky se v Českém rozhlase Ostrava postaral mistr zvuku Aleš Huber. Mezinárodní desetičlenná porota hodnotila v průběhu dvou dnů 55 soutěžních nahrávek autentického i stylizovaného folkloru z 18 zemí. Nechyběly i mimoevropské nahrávky z Indonésie, Vietnamu nebo Kuby. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v pátek 17. dubna ve Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu Bratislava. „Hodnotila se především kvalita nahrávky, přednes, původnost a také přesah do oblasti world music. Kvalita všech písní a nakonec i výsledky byly letos velmi vyrovnané a proto jsem rád, že tohle vzácné ocenění nakonec získala píseň z ostravské rozhlasové produkce,“ řekl k výhře Zdeněk Tofel, hudební redaktor ČRo Ostrava a člen mezinárodní poroty soutěže za ČR. „Další tři písně přihlášené za Českou republiku, které také pocházejí z ostravské rozhlasové produkce, nakonec skončily do 23. místa,“ doplnil Zdeněk Tofel.

 

Ensemble FLAIR zahájil svou existenci loni v listopadu koncertem v hudebním Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava v rámci folklorního cyklu Zpěvem k srdci. Právě z tohoto koncertu, vysílaném v přímém přenosu, pochází nahrávka Ej, lásko, lásko. V nadžánrové kapele Flair, pod uměleckým vedením Jana Rokyty, hrají mladí talentovaní hudebníci i ostřílení muzikanti – houslista Petr Vala, violista Jiří Pospěch, kontrabasista Lukáš Švajda, zpěvačka Klára Obručová-Blažková a klarinetista Jiří Pivovarčík.