Chystá se nový dokument o Ostravě a diskuse

Česká televize v současné době připravuje dokumentární film o Ostravě a jeho obyvatelích, kteří se spolu s městem ocitají na prahu nové éry.

Ostrava – třetí největší město v zemi a ještě nedávno ocelové srdce republiky. Dnes město na pokraji velkých sociálních otřesů, ale také město s velkou energií a mimořádným potenciálem. Příběhy měst, která přežila vlastní smrt a dokázala se ze dna vyšplhat k nové, často výrazně pestřejší současnosti, jsou silné, vzrušující a atraktivní. Místa jako Detroit, Dortmund nebo Essen jsou symboly změny a jsou důkazem, že lze přetvářet staré zaběhnuté modely a nacházet nové cesty.

Vizuálně silný a atraktivní dokument bude vyprávět příběhy o vizích, energii, potenciálu a kreativitě lidí, ale také bude vyprávět příběh Ostravy, města, ve kterém má smysl žít a s nímž je dobré spojit vlastní budoucnost. Za režií filmu Tvůrčí producentské skupiny publicistické a dokumentární tvorby Lenky Polákové, stojí režisérka Petra Všelichová, za kamerou Jiří Berka a za dramaturgií Monika Bobková.

Ne náhodou tak Česká televize ve spolupráci s několika dalšími ostravskými subjekty (Provoz Hlubina, Antikvariát a klub Fiducia, projekt Refill a Cooltour) podporuje veřejnou debatu, která proběhne v neděli 3. 12. 2017 od 18.00 hod. v Dolní oblasti Vítkovic a která by měla přinést nové pohledy na budoucnost Ostravy.

Ostravské studio České televize je klíčovou mediální institucí v našem kraji, takže je logické, že se k aktuálním problémům pomáhá nějak stavět a nějak je řešit. Na jednom místě se na besedě setkají lidé, kteří se problémy Ostravy, která se jako město opravdu staví na nohy, zabývají a mají k nim co říct,“ uvedl ředitel Televizního studia Ostrava Tomáš Šiřina.

Svou účast v debatě, kterou bude moderovat sociolog a pedagog Doc. Jiří Siostrzonek, Ph.D., už v tuto chvíli potvrdili: Mgr. Ondřej Slach, Ph.D. /Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje/, Prof. PhDr. Aleš Zářický, Ph.D. /Filozofická fakulta OU/, Marta Pilařová /Provoz Hlubina/, Ing. Andrej Harmečko /Cooltour/, Mgr. Ilona Rozehnalová /Antikvariát a klub Fiducia/, Ing. Ondřej Vysloužil /Architekti/, MgA. David Mírek /Provoz Hlubina/, doc. Mgr. Jiří Surůvka /Katedra intermédií OU/ nebo také novinář Mgr. Ivan Motýl a další.

Symbolicky se diskuze nad otázkami, kam Ostrava směřuje, jaké má cíle a vize, otevírá na Dole Hlubina, kde byl poslední vozík uhlí vytěžen před 25 lety. Debata se zaměří především na kulturu, veřejný prostor, zapojování občanů do chodu města. Dotkne se ale i průmyslové minulosti, která město poznamenala ve všech směrech, a poukážeme na energii, kterou vkládají mladí lidé do různých projektů.