Chystáme další akci na heřmanické haldě, kde pokřtíme nové číslo Krásné Ostravy

Na heřmanické haldě se bude v sobotu 22. září konat celodenní akce nazvaná Dotknout se haldy – workshop, terénní přednáška, performance. Na Heřmanické haldě proběhne choreografický workshop a terénní přednáška s křtem bulletinu Krásná Ostrava, akci zakončí taneční performance na zahradě v PLATO, celodenní program pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s městskou galerií PLATO. 

 

Podrobný program:

10. – 12.00 Heřmanická halda. Workshop vedený tanečníky Terezou Lepold Vejsadovou a Lukášem Lepoldem otevře prostor pro zkoumání vztahu lidského těla a syrového montánního reliéfu ostravské krajiny. Fyzickou interakcí s labilními aspekty Heřmanické haldy vznikne čin, který se z našich životů pozvolna vytrácí. Samotný dotek je jakýmsi historickým mementem krajinné práce a nepřenositelné zkušenosti. Pojďte s námi rozpoznat podstatu obnaženého pravěkého sedimentu, umělých elevací, či erodující půdy.

13. – 15.00 Heřmanický pivovar. Po workshopu zamíříme do nedalekého centra obce Heřmanice, kdy si odpočineme a posilníme se ve stylovém heřmanickém pivovaru. Pivo jako křen!

15. – 17.00 Terénní přednáška na heřmanické haldě a křest bulletinu Krásná OstravaGeolog Jan Lenart a biolog Aleš Dolný vám přímo na haldě ukážou, v čem je halda unikátní a jaká se na ní objevuje cenná fauna i flóra. Hovořit budeme také o tom, jak postupovat při revitalizacích hald a zároveň o tom, jak chránit cenná společenstva teplomilných rostlin a živočichů, která na haldách nacházejí svá útočiště. Na místě také pokřtíme nové číslo bulletinu Krásná Ostrava, jehož část bude věnována právě heřmanické haldě.

19.00 Performance / zahrada PLATOManželé Lepoldovi se do své taneční performance pokusí zahrnout aspekty vyplynuvší z jejich přímé účasti na Heřmanické haldě a aplikují je na obdobný model periferní přírody na zahradě v PLATO. Jejich pohyby budou přímou katarzí osobního kontaktu se stále aktivní podstatou odvalu. Současně půjde o zkoušku reprodukovatelnosti efemérního zážitku z krajinného reliéfu.