Činoherák Ústí uvedl premiéru dramatizace románu Jana Balabána Zeptej se táty

V pátek 19. prosince uvedl Činoherák Ústí světovou premiéru dramatizace posledního románu ostravského spisovatele Jana Balabána Zeptej se táty. V roce 2010 to byla jedna z nejočekávanějších knih. Jan Balabán napsal příběh o umírání a krásách života, který se bohužel tragicky spojil s jeho vlastním osudem. Snad nejvýraznější český autor od 90. let zemřel zcela nečekaně po dopsání tohoto románu, přesně na výročí úmrtí svého otce. Dílo, které získalo ocenění Kniha roku v anketě Magnesia Litera 2011, se nyní poprvé zhmotnilo na divadelním jevišti. V pátek 19. prosince od 20.00 hodin ho uvedl na komorní scéně Hraničáře jako svou třetí premiéru sezony 2014/2015 spolek Činoherák Ústí, nástupnický soubor legendárního Činoherního studia v Ústí nad Labem.

„Tvorba Jana Balabána patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co se na poli české literatury v posledních letech zrodilo. Na jeho posledním románu nás zaujala hlavně témata, kterými se zabývá – vztah života a smrti, ale také vina a trest, které s posledními chvílemi v životě souvisejí a dotýkají se každého z nás. Adaptaci románu Zeptej se táty dosud nikdo nezpracoval, i to byl důvod, proč jsme sáhli právě po tomto titulu,“ říká Vladimír Čepek, dramaturg Činoheráku Ústí.

Ústředním motivem je umírání lékaře Jana Nedomy, které je nahlíženo jeho blízkými – manželkou, dětmi, jejich partnery a přáteli. Ovšem skrze umírání a smrt se autor zamýšlí hlavně nad životem, jeho krásami i jeho obtížemi, ztrátami, hledáním i nacházením.

Děj inscenace se točí kolem životů a osudů tří dětí Jana Nedomy: nejstaršího syna, malíře Hanse, mladšího syna, spisovatele Emila, a nejmladší dcery Kateřiny, která se vrací ze stáže ve Skotsku. „Na jeviště samozřejmě nelze přenést celou, takto sevřenou literární formu, musí se pracovat s určitým zjednodušením a větším důrazem na příběh. Věřím však, že se nám to podařilo bez dopadu na celkové vyznění literární předlohy a že si dílo najde příznivce z řad širšího publika. Především pak díky režii Filipa Nuckollse, který do textu dokázal promítnout jistou hravost a lehkost, a výborným hereckým výkonům Anny Fišerové, Matúše Bukovčana a Kryštofa Rímského,“ dodává Vladimír Čepek.

Zeptej se táty dramaturgicky navazuje na sérii „činoheráckých“ dramatizací perel české literatury 20. a 21. století, jakými byly například inscenace textů 32 hodin mezi psem a vlkem Jana Tichého nebo Kde život náš je v půli se svou poutí Josefa Jedličky.

Zdroj: www.kulturissimo.cz