ČTK: Energie Ostravy podle ředitele Pokorného vykrystalizuje ve vynikající galerii. Zdroj: IHned, 14. 11. 2013

Ředitel vznikající Galerie města Ostravy Marek Pokorný chce klást velký důraz na spolupráci s umělci v pohraničí. Hala Gong podle něj poslouží pro díla na pomezí divadla a výtvarného umění. První výstava projektu, který se střetl s kritikou odborné veřejnosti, začne 27. listopadu. Významnou a živou instituci, do níž si najdou cestu nejen umělci či lidé, kteří současné umění považují za součást svého života, ale i široká veřejnost, chce z nově vzniklé Galerie města Ostravy vybudovat její umělecký manažer Marek Pokorný. Nová galerie by měla představovat špičkové současné umění, které se však nebude zaměřovat jen na malbu, sochy či konceptuální umění, ale například i grafický design či módu, řekl dnes novinářům Pokorný.

Energická Ostrava

„Rád bych se pokusil přesvědčit daleko více lidí o tom, že je (současné umění) zajímavé a že jim to může něco přinést. Hlavně je to šance, jak Ostravu ještě výrazněji zapsat do mapy současného umění. Myslím, že tady je spousta věcí, o kterých se vlastně neví a žijí si trochu samy pro sebe,“ uvedl Pokorný.
Podle Pokorného, který byl dlouhá léta ředitelem Moravské galerie v Brně, je Ostrava sice specifická, ale zatím ve městě vnímá spíše pozitiva. „Vnímám tady spoustu energie. To je přesně to, co dneska chybí městům, se kterými jsem dlouhodobě spojen, to znamená Praze a koneckonců i Brnu,“ řekl Pokorný.
Novou Galerii města Ostravy bude provozovat zájmové sdružení Trojhalí Karolina. Zastupitelé v červnu na činnost a provoz galerie uvolnili pro následujícího 3,5 roku zhruba 35 milionů korun.Proti podobě městské galerie ale protestovala část kulturní veřejnosti. Kritici nové galerie tehdy poukazovali například na nadsazené částky v rozpočtu, nejasný status galerie či nekvalitní výstavní plán.

„V rozpočtu se počítá s vyplácením finanční náhrady za zapůjčení uměleckých děl, ačkoli standard v ČR i v Evropě stojí na principu bezplatných zápůjček. Přitom se zároveň opomíjí nutnost vyplácet honorář umělcům, kteří realizují pro instituci svá díla, zejména typu site-specific instalací. Obojí je u veřejnoprávní (nikoli komerční) výstavní síně nepřijatelné,“ upozornila například kunsthistorička Milena Bartlová, která vyučuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Pohraniční umění

Galerie navíc nebude mít vlastní sídlo, ale bude provozována v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice a některé výstavy budou umístěny i do jedné z budov nyní renovovaného komplexu historických budov nazývaných Trojhalí. „Vnímám to spíše pozitivně, protože současné umění není něco, co se pověsí do galerie, která má čtyři stěny. Je to samozřejmě složitější pro kurátora, ale přináší to velká pozitiva. Například v aule Gongu se dají dělat věci, které jsou na pomezí divadla a výtvarného umění, a přesně to tam patří,“ míní Pokorný. Uvedl, že je připraven setkat se i s tou částí kulturní veřejnosti, která kritizovala podobu městské galerie. Pokorný chce, aby galerie představovala i umělce spojené osudem či tvorbou s městem, a plánuje i četnější výstavy umělců z Polska a Slovenska.

Ostravě kunsthalle chyběla

„Úspěšnost organizace vždy záleží na osobě, která stojí v jejím vedení. Myslím, že opravdu jméno Marka Pokorného je renomované a uznávané z hlediska jeho pracovních zkušenosti i dosavadní praxe,“ míní náměstkyně primátora pro kulturu Simona Piperková (ČSSD). Pokorného na post uměleckého manažera galerie doporučila sedmičlenná komise 22. října. Ačkoliv byl jediným účastníkem výběrového řízení, porotě představil svůj projekt a odpovídal na její otázky.  Provozovatel Trojhalí Karolina prý původně výběrové řízení odmítal, pod nátlakem odborné veřejnosti ho však vypsal. Jedním z nejdůslednějších dozorců nad děním kolem vznikající galerie je občanské sdružení Kunsthalle Ostrava, které samo řadu let usilovalo o založení městské galerie. První uměleckou instalací v nové Galerii města Ostravy bude výstava amerického umělce s českými kořeny Davida Michalka, který svá díla představí od 27. listopadu listopadu v aule Gongu.

 

Zdroj:  http://art.ihned.cz/umeni-a-design/c1-61234000-nova-galerie-mesta-ostravy-reditel-marek-pokorny