Cunningham, Cage & Rauschenberg v Ostravě

V září roku 2014 uplyne 50 let od doby, kdy skladatel John Cage a tanečník a choreograf Merce Cunningham navštívili Československo a i přes tehdejší obecně známou politickou situaci zde uskutečnili svá avantgardní představení. Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Národním divadlem v Praze a Ostravským centrem nové hudby se rozhodlo tuto výjimečnou událost připomenout výročním koncertem umělců, kteří dané věci byli přítomni nebo svou uměleckou činností navazují na tvůrčí práci Johna Cage a Merce Cunninghama. Koncert se bude v Ostravě konat 24. 9. 2014 18:30 v Divadle Antonína Dvořáka.

Skupina Merce Cunningham Dance Company na svém světovém turné v roce 1964 vystoupila v Československu dvakrát. Ansámbl přicestoval do Prahy 21. září 1964 z Helsinek. Následujícího dne se skupina představila publiku v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (dnešní Stromovka) a 23. září na besedě v pražském Divadle hudby. Dne 24. září 1964 odletěli do Ostravy, kde ještě týž den vystoupili v budově Divadla Zdeňka Nejedlého, dnešním Divadle Antonína Dvořáka. Druhý den pak skupina odcestovala na vystoupení do Varšavy.

Cílem současného projektu je uspořádat ojedinělé představení jako vzpomínku na tato výjimečná vystoupení amerických umělců v roce 1964. Merce Cunningham Dance Company, ve které působili a účinkovali také hudební skladatel John Cage a výtvarník Robert Rauschenberg, vystupovala v Československu. Pro mnoho umělců, zvláště hudebníků a skladatelů, měla tato vystoupení klíčový význam. Dalo by se říci, že úzká spolupráce Petra Kotíka s Johnem Cagem (která pokračovala až do Cageova úmrtí v roce 1992) má svůj počátek právě v jejich pražském vystoupení. Před padesáti lety tato vystoupení znamenala první živé setkání s nejnovějšími proudy soudobého performativního umění v tehdejším Československu.

Doprovodný program:
10. 9. středa – EDUARD OVČÁČEK – DESET OBRAZŮ
vernisáž výstavy v 18:00
Výstava je pořádána k 50. výročí vystoupení Merce Cunningham Dance Company v Ostravě

15. 9. pondělí – WORKSHOP
Taneční technika a repertoár Merce Cunninghama s přednáškou z historie legendární skupiny Merce Cunningham Dance Company
Místo: Multižánrové centrum Cooltour Ostrava
Čas: 17.30 – přednáška, 18.30 – 20.30 workshop

IMG_2107.JPG