Den otevřených dveří v Rütgersově paláci

V sobotu 7. června od 12.00 hodin otevře Český rozhlas Ostrava své prostory pro veřejnost. Připojí se k celorozhlasovému Dni otevřených dveří a zároveň k Ostravské muzejní noci. Přijďte zjistit, co vše je třeba k tomu, aby se mluvené slovo moderátora, redaktora či písnička dostaly až k vám, do rozhlasových přijímačů.

První červnovou sobotu bude pro návštěvníky připravena prohlídka rozhlasové techniky, vysílacích a nahrávacích studií. Seznámí se s postupem výroby pořadů, prací moderátorů a redaktorů. Na úvod navštíví velké hudební studio, ve kterém se obvykle pořádají koncerty v přímém přenosu nebo zde natáčí své nahrávky hudební tělesa a kapely. Tady si poslechnou cimbálovou muziku Jagár, zjistí něco o historii rozhlasu a pak si je vyzvednou jednotliví průvodci.
Následná trasa zavede návštěvníky k přenosovému vozu, kterým se zajišťují přímé přenosy nebo záznamy z exteriéru. Podívají se do režií, ve kterých se natáčí slovesná tvorba nebo upravují hudební snímky. Také si po trase prohlídnou výstavu rozhlasové techniky. No a pak už je čeká studio, odkud se živě vysílá. Ti odvážnější se mohou stát součástí živého vysílání. Přímo ze studia mohou poslat svým blízkým pozdravy nebo přání spolu s písničkou.
Na závěr Dne otevřených dveří, od 17.30 hodin, se v hudebním Studiu 1 uskuteční koncert dechové hudby Jistebnická 13. Koncert uvádí oblíbený redaktor a moderátor Českého rozhlasu Ostrava Artur Kubica. Vstup na koncert je volný.

V průběhu Dne otevřených dveří si mohou návštěvníci prohlídnout unikátní mobilní výstavu „Kdo postavil Libušín?“ věnovanou k 130. výročí turistického spolku Pohorská jednota Radhošť. Součástí výstavy bude mobilní pokladnička sbírky Valašského muzea v přírodě z Rožnova pod Radhoštěm, do které bude možné přispět na obnovu vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách.
Tuto významnou národní památku poničil 3. března 2014 požár. Český rozhlas se už v prvních chvílích zapojil do podpory sbírky, kterou zřídilo Valašské muzeum v přírodě. Z pozice veřejnoprávního média inicioval Český rozhlas na konci března také vznik sbírky Nadačního fondu Českého rozhlasu na obnovu Libušína. Ta rozšiřuje již stávající pomoc, umožnila zřízení dárcovských SMS a realizaci charitativní akce, která proběhla 3. května ve skanzenu muzea v Rožnově pod Radhoštěm. Na účtu sbírky na obnovu Libušína je k dnešnímu dni 7.034.257,- Kč.

Ostravská stanice Českého rozhlasu si letos připomíná 85. výročí od doby, kdy se naplnily sny „všech příznivců radiofonie širšího Ostravska“, nebo-li výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na Ostravsku a okolí. V prvních letech vysílání bylo studio umístěno v nevyhovujících prostorech, dnes již neexistující, požární zbrojnice na Smetanově náměstí u Divadla Antonína Dvořáka. Vlastní program vysílalo studio tři hodiny denně, další se pak přebíral z Prahy a Brna. V roce 1936 se ostravský rozhlas přestěhoval z požární zbrojnice do budovy na ulici Dr. Šmerala, kde sídlí dodnes. Této klasicistní čtyřpatrové nárožní budově se také říká Rütgersův palác. Julius Rütgers byl majitelem velkého chemického podniku v Zábřehu nad Odrou. Budova měla být určena pro kanceláře jeho komanditní společnosti. Autorem projektu byl německý architekt Ernst Korner, který v Ostravě zanechal nepřehlédnutelnou stopu v podobě Obchodní banky na Nádražní ulici nebo rekonstrukce hotelu Palace s návrhem interiéru kavárny. Avšak v roce 1921, před dostavěním budovy, prodala komanditní společnost Juliuse Rütgerse svou firmu a dům se poté stal společným majetkem ostravsko-karvinských těžařů.
S nově nabytými prostory vznikaly v rozhlase jednotlivé redakce – literárně dramatické, pro děti, hudební, vystavělo se velké hudební studio s prvně použitou akustickou omítkou … a vlastní tvorba pomalu začala převyšovat přebírané programy.
Před pěti lety došlo k celkové renovaci dřevěného vestibulu, reprezentativní haly ve druhém poschodí, dřevěného točitého schodiště i barevných skleněných vitráží. Samotná budova byla v roce 1992 zařazena Ministerstvem kultury na seznam kulturních památek.

Zdroj: TZ ČRO

20140603-220629-79589092.jpg