Derek Hard a jeho street culture v galerii Opera

Fotograf Dereck Hard, který bude od 20. března vystavovat  v ostravské Galerii Opera, je mladý umělec (*1985), student posledního ročníku magisterského oboru tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě. Komerčně se věnuje zejména fotografii street (urban) culture. Vloni vydal publikaci STREET KIDS, která představila výběr 20 předních umělců, hudebníků a sportovců z urban kultury. Jejím hlavním poselstvím bylo poutavou formou fotografií a textů motivovat mladé lidi k zajímavým tvůrčím činnostem (polovina 4000 nákladu putovala zdarma do většiny českých dětských domovů). Dereck Hard fotografuje a zároveň vydává jediný časopis zaměřený na street kulturu u nás – Excelent Bastards. Ten vychází zcela zdarma a má být přínosem pro mladé lidi ve městech po celé ČR, kde je k dostání. 

Ve volné tvorbě pak vytváří ucelené série ve stylu pop-art photography, tedy uměleckou fotografii, která je pochopitelná a zajímavá pro širší spektrum diváků. A právě tři zbrusu nové a vizuálně odlišné pop-art fotografické série můžete shlédnout v Galerii Opera v ostravském Divadle Jiřího Myrona. Kurátorem výstavy je prof. PhDr. Vladimír Birgus. Jedná se o reprízu stejnojmenné autorské výstavy, která proběhla v únoru 2014  v pražském Tančícím domě.

 

Výstava bude otevřena v prostorách Galerie Opera v Divadle Jiřího Myrona 20.3.-22.4.2014 vždy hodinu před začátkem představení.

Výstava Dereck Hard: SHOW představí tři série: 

 

ONE MAN MANY STYLES:

Cyklus autoportrétů, kdy se autor, velmi precizně, stylizoval do šesti různých partnerských párů – fanoušků určitého hudebního žánru spadajícího do urban kultury. Na všech fotografiích vystupuje jako chlapec a dívka. Jedná se o žánry: hip-hop, metal, reggae, punk, techno, hipster (indie rock). Gesta a pózy, stejně tak líčení a kostýmy jsou zde dovedeny k dokonalosti a přesně vystihují fanoušky daných subkultur a hudebních žánrů.

 

URBAN STILL LIFES:

Soubor výtvarně pojatých městských zátiší. Každá fotografie zastupuje určitý typ člověka, kterého můžeme potkat v městském prostředí. Jedná se o mladé lidi seberealizující se v prostředí moderního města a v jeho ulicích (tedy tzv. street či urban culture). Použité rekvizity jsou z valné většiny přímo od reálných osob, které zastupují jednotlivá zátiší.

 

LITTLE REALITY:

Jedná se o sérii, ve které autor vytvořil vlastní miniaturní realitu světa světa pomocí 15-18 centimetrových sběratelských figurek postav z filmů nebo hvězd hudebního nebe (Iggy Pop, Johnny Cash, Danny Trejo, Al Pacino a mnozí další). Záměrně se snažil, aby fotografie na diváka působily jako zastavené záběry z nějakého filmu. Inscenované snímky vznikaly v reálné i aranžované krajině.

LITTLE REALITY