Divadelní pouť centrem a galavečer NDM

Divadelní poutí a Galavečerem k zahájení sezóny otevře Národní divadlo moravskoslezské již 98. sezónu. Divadlo se svým sloganem Divadlo je v centru také připojuje k debatám o centru Ostravy. Přechod z otevřených divadelních scén do kamenných divadel na sklonku léta se rozhodla pojmout symbolicky činohra Národního divadla moravskoslezského. Na první zářijový víkend u příležitosti zahájení sezóny připravuje site-specific scénické čtení PO HAMLETOVI. 
„Řekne-li se ‚ostravská letní scéna‘, nelze nevzpomenout na Slezskoostravský hrad, kde se od roku 2008 každé léto odehrávají Letní shakespearovské slavnosti Ostrava a kde byl letošní ostravskou premiérou Hamlet. V této návaznosti jsme pro vás vybrali text polského dramatika Jerzyho Żurka Po Hamletovi, který zrcadlí nejen události, ale i základní témata Hamleta z hlediska norského prince Fortinbrase,“ prozrazuje dramaturgyně činohry Sylvie Rubenová.

Vydejte se na divadelní pouť, která se započne právě na Slezskoostravském hradě, a doputujte s aktéry až do Divadla Antonína Dvořáka. Režie se ujme ostravský rodák a čerstvý absolvent DAMU Josef Kačmarčík a těšit se budete moct nejen na členy činohry NDM, ale i další hosty. Zpříjemněte si odpoledne dobrodružnou procházkou po Ostravě, jakou už jindy nezažijete. Hraje se  2., 3. a 4. září 2016 v 16.30 hodin. Vstup je zdarma a netradiční začátek divadelní sezóny můžete v Divadle Antonína Dvořáka rovnou spojit s Galavečerem.

Již po sedmé otevírá sezónu NDM v Divadle Antonína Dvořáka slavnostní, dnes tradiční GALAVEČER K ZAHÁJENÍ SEZÓNY, který se letos uskuteční na žádost diváků poprvé v historii po dva večery – 3. a 4. září v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. „Jedná se o jedinečný a jediný program NDM, ve kterém se najednou setkají všechny 4 umělecké soubory Národního divadla moravskoslezského – umělci OPERY, ČINOHRY, BALETU i OPERETY/MUZIKÁLU, aby v žánrově pestrých ukázkách představili právě začínající sezónu, a to především prostřednictvím ukázek z připravovaných nových titulů. Další překvapení nejsou vyloučena!“ uvádí ředitel NDM Jiří Nekvasil.
Divákům zatím můžeme prozradit, že se mohou těšit na fragment z choreografie Falling Angels Jiřího Kyliána, ukázku z opery Lazebník sevillský!!! v přebásnění Jaromíra Nohavici. Hana Fialová přednese za klavírního doprovodu Jakuba Žídka premiérovou ukázku z dlouho očekávaného muzikálového dramatu autorské dvojice Michael Kunze a Sylvester Levay Rebecca. To vše ve vtipné činoherní přestřelce.
Během celé divadelní sezóny 2016/2017 bude pro diváky divadlo v centru. Připravena je řada doprovodných programů na řadě míst v centru města, jmenujme alespoň některé: nový operní pořad Operní sirény v Knihovně města Ostravy, debaty v Antikvariátu a klubu Fiducia, promítání v Minikině. Z velkých koprodukčních akcí jmenujme také Ostravskou literární noc, Večer pro Jana Kačera a s Janem Kačerem či 20. ročník OST-RA-VARu.
„Zapojujeme se takto i do permanentních a dle mě potřebných debat o centru Ostravy, jeho oživení,“ vysvětluje ředitel NDM Jiří Nekvasil. „Naším aktuálním příspěvkem k tomuto tématu je skutečnost, že každý den, kdy v jednom či obou divadlech hrajeme, přichází do centra kvůli nám až 1 100 lidí. Naše divadlo a jeho produkce jsou dostatečným důvodem, proč do centra přijít. Obě naše divadelní budovy se v centru města nacházejí a divadlo se v nich hraje přes 100 let (přesněji v jedné 122 a ve druhé 109)!“ pokračuje Jiří Nekvasil.
Nutnost tohoto tématu také podtrhuje vizuál sezóny – úderná fotografie s agitačním ukazováčkem, jehož autorem je ostravský výtvarník Jiří Šigut.