Divadlo Aréna slavnostně pokřtí svůj Almanach
V roce 2014 oslavila Komorní scéna Aréna dvacáté výročí svého oficiálního vzniku a o rok později i deset let v novém působišti v budově Knihovny města Ostravy. Mezitím stihla získat řadu významných ocenění včetně těch nejprestižnějších v podobě dvojnásobného titulu Divadlo roku, tedy ceny pro nejlepší divadlo v ČR. Tyto zásadní události daly podnět k úvahám, že by si divadlo zasloužilo zmapování tohoto tvůrčího období v podobě publikace. A protože jeden shrnující almanach už Komorní scéna Aréna vydala, bylo rozhodnuto, že na něj naváže almanach druhý, který posledních více než deset let v novém působišti podrobně zaznamená. S novým rokem spatřil světlo světa Almanach Arény 2005-2015 s podtitulem Dvacet let v dobré společnosti. Jeho první, interní křest, proběhl po první premiéře v novém roce, po premiéře inscenace Obraz. Křest Almanachu pro širokou veřejnost se uskuteční 15. února 2017 od 16 hodin v prostorách Domu knihy Knihcentrum na Smetanově náměstí (u Divadla Antonína Dvořáka). Kromě zástupců divadla bude akci přítomen i primátor města Ostravy Tomáš Macura, který knihu slavnostně uvede do života. Almanach Arény je publikací, kterou ocení jak fanoušci souboru z řad diváků, tak odborná veřejnost. Kniha má atraktivní grafickou podobu s množstvím fotografií, přičemž v ní ale nechybí veškeré informace o inscenacích, které Aréna v daném období vytvořila, i o lidech, kteří v divadle dlouhodobě působí či se s ním jen krátce setkali. Na více než 300 stranách si tak čtenáři mohou slovem i obrazem připomenout vše, co měli možnost v posledních letech v Aréně vidět. A jistě potěší i čtivá (a pochvalná) analýza práce Arény z pera jednoho z nejpovolanějších, divadelního kritika a teoretika prof. Vladimíra Justa. Almanach je k dostání v pokladně divadla, postupně bude i ve vybraných knihkupectvích, přičemž jeho cena je stejná, jako cena běžné vstupenky do Arény – tedy 200 Kč.
S křtem bude spojena i prezentace divadla a beseda se členy uměleckého souboru.
Krátké nahlédnutí do historie Komorní scény Aréna
Komorní scéna Aréna je nejmenším, nejmladším a v tuto chvíli i nejúspěšnějším divadlem v Ostravě. Vznikala postupným vývojem z tzv. Divadla hudby v letech 1986-1993. Své současné jméno divadlo získalo v květnu 1994, kdy se funkce ředitelky ujala Renáta Huserová, která v čele divadla působí dodnes. Prvním uměleckým šéfem byl herec, režisér a dramaturg Pavel Cisovský.
Poloprofesionální soubor postupně nabýval zkušenosti a divácké i kritické renomé. Velký triumf divadlo zaznamenalo v roce 2003, kdy inscenace novely Michaila Bulgakova Psí srdce v dramatizaci a režii Sergeje Fedotova získala Cenu Alfréda Radoka v kategorii Nejlepší inscenace roku a herec Michal Čapka tutéž cenu v kategorii Mužský herecký výkon.
Od sezóny 2005/2006 se vedení divadla ujal nový umělecký šéf Ivan Krejčí a soubor se přestěhoval. Po úspěšném desetiletí v prostorách bývalého Divadla hudby našlo působiště v nově vybudovaných divadelních prostorách v budově v Knihovně města Ostravy u Sýkorova mostu, kde působí dodnes.
Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Jednou z nich byla Cena Thálie 2007 pro činoherce do 33 let, kterou získal Michal Čapka a Cena Thálie 2011 pro činoherce do 33 let, kterou dostala nyní již bývalá členka souboru Tereza Dočkalová.
V soutěži o Ceny Alfréda Radoka v roce 2009 se hra Tomáše Vůjtka nazvaná S nadějí, i bez ní vyhoupla na 2. místo, přičemž 1. místo nebylo uděleno. V lednu 2012 se odehrála česká premiéra této hry, která vzbudila mohutný ohlas diváků i odborné veřejnosti. Tomáš Vůjtek později za tuto hru obdržel i Cenu Hvězd na vrbě při udílení Cen Alfréda Radoka. V březnu 2013 Alena Sasínová-Polarczyk dostala za roli Ony v této inscenaci Cenu Českého divadla.
S nadějí, i bez ní získala ve stejném roce i Cenu Marka Ravenhilla, což je ocenění za nejlepší českou divadelní inscenaci nového dramatického textu. Vybíralo se z 85 premiér a nakonec bylo nominováno 7 inscenací. Neuvěřitelným úspěchem přitom bylo, že dvě z těchto nominací byly právě z Komorní scény Aréna, protože vedle oceněné S nadějí, i bez ní, byla Aréna nominována i za inscenaci Amigo.
Další výrazný úspěch divadlo zaznamenalo na počátku ledna 2014, kdy Ruská zavařenina v režii Ivana Rajmonta zvítězila v anketě Divadelních novin a získala titul Inscenace roku 2013. Poprvé v existenci ankety, kterou ten rok už pojedenadvacáté Divadelní noviny uspořádaly, zvítězila inscenace z Ostravy.
Velkého úspěchu se Aréna dočkala v březnu 2014. V rámci Cen Alfréda Radoka obdržela cenu nejvyšší a byla vyhlášena Divadlem roku 2013, poprvé nejen jako ostravské, ale i vůbec moravské divadlo.
Tento triumf Aréna zopakovala a rozšířila o dva roky později, kdy se nejprve inscenace hry Tomáše Vůjtka Slyšení v režii Ivana Krejčího stala Inscenací roku 2015 v Cenách Divadelních novin. A pak v březnu 2016 při udílení Cen divadelní kritiky Aréna proměnila všechny nominace a získala pět ocenění. Čtyři souvisely s inscenací Slyšení – Nejlepší poprvé uvedená česká hra, Inscenace roku a Marek Cisovský za roli Adolfa Eichmanna ve Slyšení získal Cenu za mužský herecký výkon. Talentem roku byl vyhlášen nejmladší člen KSA Štěpán Kozub, kterého mohou diváci vidět např. v roli vídeňského knížete Vincentia v oceňované inscenaci Něco za něco z počátku sezóny 2015/16.
Nakonec vše zastřešila již podruhé udělená cena nejvyšší, Divadlo roku 2015.
Alice Taussiková, PR KSA