Dnes nehrajeme! Diskutujeme!

25. výročí sametové revoluce připomene Národní divadlo moravskoslezské debatou s významnými osobnostmi české vědy a kultury. Po 25 letech se divadlo na jeden večer opět stane prostorem pro otevřenou diskuzi. 17. listopadu uplyne už čtvrt století od sametové revoluce. Čtvrt století je tato událost jednou z nejvýznamnějších událostí novodobých českých dějin. Čtvrt století je naše země svobodná. Ví se však také o podstatné roli divadelníků, bez nichž by celý proces „nenásilného převratu“ vůbec nemusel proběhnout? V čem vlastně byl jejich přínos?

 Pietní akce k výročí 50 let od uzavření českých vysokých škol nacisty byla v Praze naplánovaná na pátek 17. listopadu. Poklidný průvod na Národní třídě byl však násilně ukončen zásahem bezpečnostních složek. O den později se ke stávkujícím studentům připojili divadelníci a po setkání v Realistickém divadle v Praze vydali prohlášení, ve kterém vyzvali všechna divadla ke stávce: „V neděli 19. listopadu proběhla v zákulisí Divadla Jiřího Myrona diskuze, zda hrát, či nehrát. Zprávy o tom, co se v Praze přihodilo, byly zkreslené, nepřesné a bylo jich málo. Rozhodl tehdy ohled na diváky a v tento den se ještě hrálo,“ přibližuje vedoucí archivu NDM Lenka Schreiberová a pokračuje: „O den později se mělo konat v Divadle loutek dopolední představení pro děti, herci však oznámili učitelkám, že v návaznosti na události 17. listopadu vstupují do stávky. Ranní představení pro děti se odehrálo ještě v Divadle Petra Bezruče, to dopolední už ale bylo odvoláno. Proběhla také schůze Svazu českých divadelních umělců v divadelním klubu, kde se jednalo o dalším postupu. V jejím průběhu se pod okny klubu objevili skandující studenti, kteří vyzvali zdejší divadelníky k solidaritě. V úterý 21. listopadu pak bylo přijato prohlášení k zahájení stávky, k němuž se připojily všechny soubory Státního divadla i jevištní technika.Divadlo se přihlásilo ke generální stávce, která proběhla 27. listopadu, a účastníci celodivadelní schůze se, až na dva hlasy, přihlásili k hnutí a programu Občanského fóra.“

 Druhý týden se pak využívají divadelní budovy pro veřejné diskuze. První se koná v pondělí 27. listopadu v Divadle Jiřího Myrona, hlediště i jeviště je plné lidí. A tuto skutečnost připomene Národní divadlo moravskoslezské i 17. listopadu2014. Dnes nehrajeme! Diskutujeme!Kde jsme byli, kde jsme, kam jdeme? Po 25 letech se divadlo na jeden večer opět stává prostorem pro otevřenou diskuzi. Moderátorem večera je sociolog Jiří Siostrzonek. Pozvání k debatě přijali malíř a pedagog Daniel Balabán, slovenský spisovatel Michal Hvorecký, psycholog Jeroným Klimeš, farář, chartista, překladatel a autor písní Miloš Rejchrt a překladatel a publicista Libor Dvořák.

 Diskuze se koná 17. listopadu 2014 od 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona. Vstup volný.

 Více informací: http://www.ndm.cz/cz/stranka/370-dnes-nehrajeme-diskutujeme.html

 

IMG_0699.JPG