Do Ostravy přijede šéfdirigent Bavorské státní filharmonie Jakub Hrůša

Čerstvě jmenovaný šéfdirigent Bavorské státní filharmonie Jakub Hrůša bude 29. a 30. října řídit úvodní koncert symfonického cyklu B Janáčkovy filharmonie Ostrava. Tento vynikající dirigent s ostravským orchestrem spolupracuje již léta. Úplně poprvé se za dirigentský pult Janáčkovy filharmonie postavil v roce 2004, když mu bylo pouhých 22 let. „Perlička je, že to bylo to poprvé a naposled v mé kariéře (aspoň prozatím), kdy jsem v profesionálním prostředí doprovázel sólové koncertantní číslo zpaměti, bez partitury, “ vzpomíná Jakub Hrůša.

Tenkrát bude doprovázet houslistu Jana Fišera, se kterým se několik let až do letoška potkával v orchestru PKF – Prague Philharmonia a kde je Fišer koncertním mistrem. Jako koncertní mistr hostoval u BBC Symphony Orchestra, České filharmonie, Bayerische Staatsphilharmonie – Bamberger Symphoniker, Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken – Kaiserslautern and Orquesta Clásica Santa Cecilia Madrid. V poslední době Fišer dokonce tak trochu Hrůšovi a ostatním leze do zelí, protože se začíná představovat i jako dirigent. V Ostravě se ale bude držet svého kopyta – vlastně houslí.

Není divu, že program koncertů, které se konají těsně před Halloweenem, je plný imaginace. Noc na Lysé hoře Modesta P. Musorgského je fantazií pro orchestr, zazní také monumentální Fantastická symfonie Hectora Berlioze a Šostakovičův 2. houslový koncert, jenž je skladatelovým dárek k šedesátinám Davida Oistracha. Charakterizuje jej štíhlý orchestrální zvuk, transparentnost, tento v pořadí druhý houslový koncert je také daleko soustředěnější než ten první. Šostakovič ho psal v bouřlivých šedesátých letech, kdy měl za sebou premiéru úspěšné Symfonie č. 13 Babij jar. Druhý houslový koncert Vás strhne jako pochod ruských vojsk. Koncerty v Domě kultury města Ostravy začínají v 19 hodin.

Více na www.jfo.cz

image