Dům umění slaví 90 let a vystaví Kokoschku

V květnu letošního roku uplyne 90 let od zpřístupnění Domu umění, výstavní budovy Galerie výtvarného umění v Ostravě, veřejnosti. Galerie výtvarného umění v Ostravě v rámci tohoto výročí připravila pro letošní rok celou sérii doprovodných aktivit, ať už v podobě výstav, přednášek o historii Domu umění, koncertů, komentovaných prohlídek, prezentací či dílniček pro děti. V rámci oslav 90. výročí Domu umění se uskuteční řada doprovodných programů. Oslavy v den výročí 13. května odstartuje znovuotevření kavárny v Domě umění a přednáška O historii Domu umění v podání ředitele Jiřího Jůzy. V tento den bude také znovu vystaven obraz Oskara Kokoschky Moravská Ostrava II, který v galerii v roce 2010 zhlédlo na deset tisíc návštěvníků. „Galerie obraz opakovaně zapůjčila právě kvůli 90. výročí Domu umění. Kokoschkova malba do této výstavní budovy svým tématem prostě patří,“ uzavírá Jůza. Galerie výtvarného umění v Ostravě 13. května navíc nabídne celodenní vstup zdarma. Návštěvníci se dále mohou těšit na letní cyklus koncertů na terase Domu umění, přednášky a prezentace o činnosti GVUO a samozřejmě aktivity pro děti a jejich rodiče i handicapované návštěvníky. Vrcholem oslav se pak stane vernisáž výstavy V novém světě / Podmínky modernity 1917–1927, která se uskuteční v září letošního roku.

„Devadesáté výročí je pro instituci velikým závazkem naplnění odkazu zakladatelských osobností Františka Jurečky a Aloise Sprušila, který rozvíjely generace minulé,“ říká Jiří Jůza, ředitel galerie.

Program 13. května:
Znovuotevření kavárny
16.00–18.00 Výtvarné dílny pro děti
16.30–17.30 Komentovaná prohlídka výstavou Leopold a Paul Kupelwieser
18.00–19.00 Historie Domu umění v podání ředitele galerie Jiřího Jůzy
19.30–21.00 Koncert na terásce – zahraje kapela Les Gars D´en Bas

Z historie
Od svého vzniku v roce 1926 plní Dům umění účely, k nimž byl postaven. O jeho založení se zasloužil Spolek pro vystavění a udržování výstavního pavilonu v Moravské Ostravě, který v roce 1923 vypsal veřejnou soutěž na jeho realizaci. Definitivní plány Domu umění pak vypracovali architekti František Fiala a Vladimír Wallenfels. Puristický vzhled a velké plochy cihlových stěn dodávají Domu umění výrazný architektonický znak, díky kterému budova vyčnívá z okolní zástavby. Dům umění dodnes patří mezi skvosty ostravské moderní architektury. Svou kvalitou a krásou stále budí pozornost zahraničních návštěvníků i vystavujících umělců.

image