Festival Archikultura nabídne výstavy světových architektů, přednášky i další akce

V úterý 5. dubna se koná slavnostní zahájení mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2016. Festival pořádá ostravský spolek Kabinet architektury a bude zahájen 5. 4. 2016 v 17 hodin v Domě umění.  Výstavy uvedou zástupci z McCullough Mulvin Architects, Fernández de Córdova, Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec z Kabinetu architektury a Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Program slavnostního zahájení:

15.00 hodin / přednáška / Luís Fernández de Córdova (Bolívie)
16.00 hodin / přednáška / McCullough Mulvin Architects (Irsko)
17.00 hodin / Slavnostní zahájení festivalu a vernisáž výstav:
McCullough Mulvin Architects: Laboratoř přírody. Geologie/Biologie
Fernández de Córdova & Roda. Casas
Informace k výstavám:

McCullough Mulvin Architects: Laboratoř přírody. Geologie/Biologie

Současná architektura je realizována všude, ale usiluje o to dosáhnout významu a závažnosti. Mnoho architektů je nuceno dodávat standardní představy odrážející magazínovou kulturu; díla jsou rychle konzumována, věcně uspokojují publikum zaměřené pouze na to, co je nové. Zatímco stát, zákony a vysoké finance povýšeně hovoří o podpoře architektury, zatěžují ji ve skutečnosti obrovskými břemeny – nadměrnými předpisy, požadavky všechno ve jménu demokracie vysvětlovat a zaváděním dalších úrovní řízení. To všechno odvádí architekty od procesu rozhodování, odčerpává čas, který by měl být využit na projektování, a postupně potlačuje individuální projev, originalitu a odlišnost. Skutečná architektura je zaháněna na okraj – převažuje snaha o monotónní a bezúčelné prosazování značek a velkých jmen a úroveň řemesla klesá. Nemělo by to tak být. Svět silně trpí centralizací a homogenizací, ale stále existuje možnost vybojovat si v regionu, ve městě nebo v zemi praktiky, kterým jde o kvalitu místa (na slovo vzatí odborníci v tomto lokálně univerzálním světě jsou z RCR v katalánském Olotu). Rozsah práce není důležitý. Alejandro Aravena, ředitel architektonické sekce benátského Bienále 2016, dokázal zaujmout tím, co architekti dovedou – předvedl jejich výsledky v běžném životě, v horizontu 1 mm.

Na práci architektonické kanceláře McCullogh Mulvin Architects by se mělo nahlížet v tomto světle; jako na pokus být činní na malém ostrově v malých měřítcích a realizovat věci univerzální povahy. Kancelář se rovněž věnuje prozkoumávání šíře a hloubky architektury přesahující standardní vyjádření tvaru a materiálu, a to prostřednictvím filmu a kritického psaní.

K výstavě vychází katalog: http://kabinetarchitektury.cz/mccullough-mulvin-architects-laborator-prirody-geologiebiologie-kabinet-architektury-ostrava/
Fernández de Córdova & Roda. Casas

Výstava je ukázkou naší práce za posledních 36 let, týkající se samostatně stojících domů ve městě Santa Cruz de la Sierra v Bolívii. Zvolil jsem toto téma, protože podle mých zkušeností je tento typ budov nejméně zasažen ekonomickými spekulacemi. Výstava nemá předvést nějakou značkovou architekturu, nevztahuje se k žádnému konkrétnímu stylu, je čistě připomínkou našich zkušeností v čase. Naším záměrem je, aby si návštěvník mohl při její prohlídce uvědomit, jak jsme při hledání „zodpovědné nabídky“ probírali různé návrhy vztahující se k funkci, tvaru, prostoru, materiálu, stavebním systémům atd. … Naše práce odráží náš postoj k architektuře, nevěříme v absolutní pravdy nebo návody, ale v neustálé hledání a experimentování i za cenu, že se dopustíme chyb.

Architektonická a stavební společnost Fernández de Córdova & Roda byla založena roku 1984 ve městě Santa Cruz de la Sierra v jihoamerické Bolívii. Architekt Fernández de Córdova L., spoluzakladatel a ředitel FDC&R, ukončil studia v roce 1979 na Katolické univerzitě v Córdobě v Argentině. V roce 1997 se mu za jeho práci dostalo od Bolívijského architektonického ústavu vysokého ocenění, kdy obdržel Národní architektonickou cenu „Emilio Villanueva“. V průběhu 32 let společnost navrhla a postavila samostatné rodinné domy, obytné domy pro větší počet rodin, nákupní centra, developerské bytové projekty, rezidenční komplexy, budovy určené pro vzdělávání, rekreační střediska, sběrné dvory, kancelářské budovy, knihovny, veřejné prostory, odborná učiliště a budovy různých institucí. FDC&R chápe architekturu jako službu přinášející radost z experimentování a realizací návrhů připravovaných s plnou odpovědností a s respektem vůči lidem a životnímu prostředí. http://kabinetarchitektury.cz/fernandez-de-cordova-roda-casas-kabinet-architektury-ostrava/

image