Festival Archikultura přiveze do Ostravy osobnosti světové architektury

Ve čtvrtek 6. března 2014 v 17 hodin bude v Galerii výtvarného umění v Ostravě zahájen 6. ročník mezinárodního festivalu architektury, umění a designu ARCHIKULTURA 2014, a to za osobní účasti architektů, jejichž práce budou ostravském Domě umění vystaveny.  Vernisáž uvede Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), zahájí ji kurátoři výstav Kabinetu architektury Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec a osobně se zúčastní architekti Zvi Hecker, Josep Ferrando, Eugeni Bach a Tadeusz Barucki.

Hlavním lákadlem bude výstava tvorby izraelského architekta Zvi Heckera: Cesta hledání, která na vybraných projektech odhalí Heckerovi invenční způsoby řešení architektonického zadání. Výstava Dánská architektura poodhalí silnou identitu tamní tvorby, která proslula minimalismem a trvale udržitelnou funkčností. Svěžím a pozoruhodným návrhům katalánského studia BAND (Barcelona Architecture ´N´ Design) bude věnována stejnojmenná výstava. Mimořádná expozice Světoví architekti o architektuře pak zpřístupní unikátní kolekci záznamů a přepisů úvah světoznámých architektů o architektuře spolu s jejich fotografiemi. Záznamy nahrával po několik let architekt Tadeusz Barucki, který svou sbírku do Ostravy přiváží.

Jsem rád, že se Kabinetu architektury daří představovat jak tvorbu světových hvězd, tak mladých nadějí architektury,“ říká kurátor výstav Tadeáš Goryczka a zdůrazňuje: „Ostravskému publiku se naskýtá jedinečná příležitost osobně se potkat s takovou ikonou architektury, jakou pan Zvi Hecker je, neměli by si ji nechat ujít ani odborníci a studenti, ani zájemci z řad veřejnosti, nebude se opakovat.“

Výstavy budou k vidění do 27. dubna 2014 a zájemci mohou naštívit také bohatý kulturní program, který výstavy doprovodí. První komentovanou prohlídku povede osobně světoznámý izraelský architekt Zvi Hecker 6. března již od 15 hodin před vernisáží, následující den zájemce svou tvorbou provedou barcelonští architekti Josep Ferrando a Eugeni Bach.

 

Více o festivalu včetně doprovodného programu najdete zde: archikultura-150x150