Festival dokumentárních filmů o jídle míří do Ostravy

Země na Talíři je jediný “food film festival“, který se zabývá problémy globálního potravinového systému a snaží se rozkrývat příběhy našeho jídla. Filmy zachycují různé aspekty výroby potravin ve světě a problémy, jež se objevují napříč kontinenty. Odhalují také provázanost naší každodenní spotřeby potravin se situací v rozvojových zemích a nabízejí možné způsoby, inspirace a řešení jak se s těmito problémy vypořádat.

V Ostravě se festival koná v Cineportu na Hlubině od 23. do 25. října 2015.

Můžete se těšit například na tyto dokumentární filmy o

— plýtvání potravinami ► Just Eat It!
— nebezpečném všudypřítomném cukru a jeho roli v našem životě ► Sugar Blues
— záborech půdy v Africe i Asii ► No Land No Food No Life
— certifikaci semen v Argentině ► Documental 9.70
— tom, jak nakrmit deset miliard v roce 2050 ► 10 Milliarden
— lidech, kteří se na místních úrovních postupně zasazují o změnu ve společnosti ► Another way

Po každém promítání bude následovat debata s odborníky na dané téma. Na festival zavítá Klára Hrdá, která nám představí svůj projekt Semínkovny. Pozvání přijala také Marie Plojharová, spoluzakladatelka iniciativy Zachraň jídlo, která se snaží poukázat na plýtvání potravinami, zejména na tzv. křivou zeleninu. Tereza Čajková z Glopolis nám přiblíží problematiku potravinové bezpečnosti ve světě po filmu 10 miliard talířů. Více o komunitou podporovaném zemědělství (KPZ) v Čechách se dozvíme od Vratislavy Janovské z KPZ CooLAND. Po filmu Cukr blog s námi přijde debatovat Hana Hánová, výživová poradkyně. O palmovém oleji se dozvíme více od koordinátorky Koalice proti palmovému oleji Petry Wenglarzyové, která bude diskutovat po filmu Bez půdy, bez jídla, bez života.

V prostorách Provoz Hlubina se můžete těšit na dobroty místních kavárníků z kavárny Maryčka a prezentaci iniciativ věnujících se potravinám. Vstupné na jednotlivé filmy je 50Kč, ke koupi budou před promítáním v kavárně Maryčka. Vstupenky můžete též rezervovat online na zemenataliriOVA@gmail.com, do předmětu uveďte název dokumentu, který chcete vidět. Takto rezervované vstupenky si musíte vyzvednout nejpozději 30minut před začátkem filmu.

image