Festival Mezidomí obsadí Masarykovo náměstí

Symbolickým pozváním mezi domy si festival klade za cíl rozproudit debatu o využívání (ostravského) veřejného prostoru a poukázat na jeho potenciál.
Po dobu jednoho týdne 29. května – 5. června 2013) oživí plochu Masarykova náměstí třicet metrů dlouhý stůl sestavený z palet a na něj navazující Kontejnery k světu., které společně vytvoří multifunkční platformou pro různé aktivity festivalu – zahajovací happening – městskou hostinu, projekce filmů, speciální vydání Pecha Kucha Night Ostrava anebo debatu o možnostech kultivace veřejného prostoru.

Jeden z kontejnerů zároveň propojí ostravský veřejný prostor s náměstími v Plzni, Praze, Brně a dalších městech. Díky interaktivnímu přenosu umožní lidem v Ostravě pozorovat dění okolo kontejnerů ve zmíněných městech, anebo si jen popovídat se známými, kteří jsou právě na druhém konci republiky. Druhý kontejner bude sloužit jako festivalová kavárna a umělecké centrum.

//Třicetimetrový stůl s „ubrusem“//

Festival otevře zahajovací happening – městská hostina, odehrávající se okolo třicet metrů dlouhého stolu z palet. Měřítko stolu změní také měřítko náměstí a z velké prázdné plochy se najednou stane jídelna či obývací pokoj sdílený všemi obyvateli města. Pozváním k hostině chceme obyvatele města symbolicky vyzvat k debatě o problémech, kterým jejich město čelí.

„Ubrus“ stolu představuje výstavní plochu. Sololitová deska je pokryta sérií fotografií zachycujících problémová místa ostravského veřejného prostoru. Na plochu vedle snímků budou lidé mít možnost napsat své postřehy a připomínky k jednotlivým místům.

//Workshopy Jak (po)užít své město//

V následujících dnech proběhne série workshopů Jak (po)užít své město, ve kterých se představí aktivity a projekty, které netradičním způsobem reagují na veřejný prostor. O guerilla knittingu, parkouru, bike trialu a městském zahradničení se lidé budou moci nejen něco dozvědět, ale také si všechny aktivity vyzkoušet.

//Aktivity pro děti//

Studentky architektury, které stojí za projektem  Moje město se během svých workshopů budou s žáky místních škol zabývat charakteristikou dobře fungujícího města a seznámí je s důležitostí plánování města, a také s prací architekta. Workshop bude obsahovat krátké prezentace, stavbu modelu města, návrhy domů, atd. Aktivity pro děti doplní herní blok s environmentální deskovou hrou Ekopolis, ve které se děti ocitnou v roli starosty a postupně budou rozvíjet své město.

 

//Socialistická výstavba a její dopad na veřejný prostor//

Putovní festival Central European Architecture Film Exchange představí problematiku socialistické výstavby 60. až 80. let a následné přeměny městské krajiny ve středoevropských městech. Výběr dokumentárních i experimentálních filmů ukazuje podobnosti i odlišnosti přístupu k modernistickému urbanismu v zemích visegrádské čtyřky.

Na promítání tematicky navážou přednášky ostravského historika architektury Martina Strakoše o ostravských sídlištích a také přednáška Pavla Karouse o monumentálních výtvarných realizacích z doby normalizace ve veřejném prostoru ČSSR.

// Debata o ostravském veřejném prostoru//

Urbanisté se společně s památkáři, zástupci města a obyvateli Ostravy pustí do diskuze o možnostech kultivace konkrétního ostravského veřejného prostranství. Jakou roli zaujímají v daném procesu jednotlivé strany?

Debatovat budou: Cyril Vltavský (hlavní architekt města Ostrava), Martin Strakoš (památkář a historik architektury), Ondřej Vysloužil (architekt ve studiu Vysloužil architekti) a Michaela Hečková (koordinátorka galerie Prádelna Bohnice a festivalu Street for Art).

// Cyklo Ostrava? – Debata o cyklistice v Ostravě//

Zástupci organizací a iniciativ zabývající se cyklistikou a stavem ovzduší se zamyslí nad současností a budoucností městké cyklistiky v Ostravě. Občanské sdružení Ostravou na kole pořádá jarní cyklojízdy, multižánrové kulturní centrum Cooltour plánuje vybudovat systém půjčování kol, Čisté nebe se zaměřuje na watchdogovou aktivitu a zapojování obyvatel do problematiky znečištění, a cílem iniciativy Auto*mat je podpora rozvoj bezmotorové dopravy. Téma městské cyklistiky představí také společná přehlídka módní značky Sooloista a prodejce netradičních modelů kol Cyklospeciality.

//Pecha Kucha Night Ostrava speciál//

Speciál večera prezentací ve formátu 20 snímku/20 vteřin zaměřený na problematiku veřejného prostoru. Vystoupí umělci, architekti a studenti architektury.

Podrobný program nalezne te zde:  http://www.facebook.com/Mezidomi

mezidomi