Festival MOVE fest Ostrava letos nabídne řadu tanečních představení, ale také workshopy či přednášky

Blíží se druhý ročník mezinárodního festivalu současného tance, nového cirkusu a pohybového divadla MOVE fest Ostrava, který do Ostravy přiveze ve dnech 20.-24.5.2015  řadu představení z celé Evropy. Tématem letošního festivalu je lov a lovecká sezóna. Festival pak tématicky zahájí ve středu 20.5. představení Hunting season slovenského choreografa a tanečníka Milana Tomášika, který již deset let žije a působí ve slovinské Ljubjani. Stejně jako i u všech ostatních představení se jedná o ostravskou premiéru.

Festivalovou lahůdkou pak bude v sobotu 23.5. česká premiéra představení Lenky Vagnerové Dark horse, které bylo vytvořeno pro švédskou taneční company Norrdans, kde tato výrazná česká choreografka v současnosti tvoří. „Lenka Vagnerová i s představením se pak vrací zpátky do Švédska, jedná se tedy o jedinečnou příležitost autorku i představení vidět,“ dodává Jana Ryšlavá, ředitelka festivalu.

Zástupcem fyzického divadla bude nedělní představení Ženy od Adély Laštovkové Stodolové a režijního dua SKUTR. Velmi zajímavé je také obsazení, ve kterém jsou i známé herečky Dana Batulková a Zuzana Stavná nebo herci Jakub Gottwald a ostravský rodák Ondřej Nosálek. Zaujmou ale také Renata Martinová a Jindřich Panský, kterého si ostraváci zamilovali na loňském ročníku festivalu v představení Loser(s).

Nový cirkus pak přijede až z Finska. V pátek 22.5. budou v české premiéře létat vzduchem Sirkus Aikamoinen s představením Onnelisten Maa, ve kterém si artisté chodí odpočinout za hudební nástroje a vytvářejí živý doprovod.

Festival se letos přesouvá i mimo domovskou scénu Kulturního centra Cooltour, které je také organizátorem akce, a s představením „O“ (O ako Schlemmer) Reloaded, vyrazí ve čtvrtek 21.5. na zatím utajené místo. Přestavení je inspirováno výraznou osobností hnutí Bauhaus Oskarem Schlemmerem a přiveze ho slovenská company Neskorý zber, složená ze starších tenčníků. „Je to vizuálně i tanečně nádherné představení. Máme sraz na Kuřím rynku a pak diváci budou stopovat až na místo. Pokud ale nebudou chtít, nutit je nebudeme. Můžou počkat a jít přímo, přijdou ale o zajímavý zážitek,“ upřesňuje Jana Ryšlavá.

Festival ale není jen o představeních. Nabitý je i doprovodný program, jehož součástí jsou i párty, workshopy, přednášky, diskuze nebo promítání záznamu Labutího jezera od Švédského choreografa Alexandera Ekmana.

Celý program najdete na www.moveostrava.cz