Festival Pohyb – zvuk – prostor nabídne výrazné osobnosti alternativní hudby

Podmanivé prostředí bývalého kostela sv. Václava v Opavě položilo základní kámen ke vzniku festivalu Pohyb-Zvuk-Prostor. Poté se festival, který pořádá občanské sdružení Bludný kámen, přesunul i na jiná místa v Opavě a Ostravě. V letošním roce proběhne v Ostravě již tradičně několik  mimořádných akcí a koncertů, a to v ostravském Domě umění.

Zítra v 19:00 si můžete přijít poslechnout nový hudební projekt NOČNÍ PTÁK,  za kterým stojí dvě výrazné osobnosti české alternativní scény – Luboš Fidler a Zdeněk Konopásek. Jejich hudba osciluje mezi křehkými písněmi   s úspornými, někdy absurdními texty, organickou polyrytmikou dvou bicích souprav a intenzivními hlukovými plochami Roletofonů, kdy ve zcela volných, zvukově vzrušujících  improvizacích, nechávají oba hudebníci průchod okamžité inspiraci. Aby ještě více rozšířili své spektrum, spojili se Fidler s Konopáskem pro Ostravský koncert  s v Brně žijící performerkou Jennifer Helia de Felice (USA) a experimentálním hudebníkem Ivanem Palackým. Koncert začíná v 19:00.
Dvojkoncert japonského experimentálního zvukaře a performera  Asuna a post-pop elektronické formace Gurun Gurun proběhne v Domě umění 15.11.2013 od 19:00. Asuna je hudebník a výtvarník z japonského města Kanazawa. Pro jeho koncerty je typické používání nepřeberného množství klávesových nástrojů a elektroniky: starými varhanami počínaje, přes všemožné modely japonských keyboardů Casio až po zvukové hračky pro děti. Jeho živé performance mají nejbíže k experimentální drone music, v Asunových skladbách jsou ale  k nalezení i vlivy lo-fi popu, freak folku, noisu, punku, minimalismu nebo tokijské improscény onkyo.

 

Rafal Mazur (Krakow) a Keir Neuringer (New York), kteří v Domě umění vystoupí 19.11. 2013,  vytvářejí hudbu, která se pohybuje na hranici improvizované soudobé hudby a jazzu. Hranice, které si v průběhu hraní oba mistři svých nástrojů vytvářejí a respektují, nespoutávají živelný tok tvořených tónů a rytmů, jsou nesmírně svobodné a otevřené. Umožňují expresivní propojení v častých piruetách tančící basové linky a kaskád zběsilého sledu konvulzivních tónů Keirova soxofonu, ale taky využití možností netradičních zvuků obou nástrojů, meditativních poloh, rozvíjejících se repetitivních struktur a projevení zřetelné radosti ze společného svobodného hudebního porozumění. Mimochodem skvělá lekce pro české jazzmany neustále “zdokonalující” jazzrocková východiska…

 

Další koncerty v rámci festivalu:

MCH TRIO
21.11. v 19 hodin, Dům umění v Ostravě

Nový projekt Mikoláše Chadimy, legendy české alternativní scény je sestavený z různých variací hráčů MCH Bandu a starých páskových i elektronických smyček. Představuje další tvář Chadimovy tvorby. Ještě temnější, syrovější, údernější, než u něj bývá zvykem, zastaví v nás dech a vyvolá pocit, že takovéto umění má ještě smysl. Hodina hudby, která vám nedovolí vydechnout!

 

Beat Diary by Julian Sartorius
29.11. v 19 hodin, Dům umění v Ostravě

Jeden beat denně po dobu celého jednoho roku: úkol, do kterého se Julian Sartorius, bubeník a hledač zvuků, pustil 1. ledna 2011. Výsledky zveřejňoval každý den na svém blogu. Zaznamenané tracky vytvořil bez elektronických efektů, samplů nebo smyček. Každý jednotlivý úder byl skutečně zahrán a všechny zvuky jsou reálné, použil pouze overdub, protože má taky jen dvě ruce. Beat Diary je v současnosti v plném rozsahu k dispozici na 12 LP:  365 beatů doprovázených 365 fotografiemi, a vypráví příběh Julianova roku. Roku mezi kuchyněmi, Berlínem, horami, hotelovými pokoji a zákulisím nejrůznějších scén po celém světě. Terénní nahrávky jsou jemně tkané v jedinečném rytmu architektury, včetně klapnutí vypínače světel, šelestu vysavače, pískání plastového prasátka, chrastění klavírů, bzučení elektrického kartáčku na zuby, až po novoroční ohňostrojový třesk na samém konci. Sartoriovy živé rytmy interpretuje postupně několik experimentální DJ´s jako  Dieb13, Strotter Inst., Meinberg a Phaerentz. Výjimečný projekt!

 

Doporučujeme:

30.11. od 16.30, Gottfrei, Opava

Pohyb-Zvuk-Prostor / Gramofon žije

Dieb13, Franz Hautzinger, Milan Knížák, Meienberg, Opening Performance Orchestra, Phaerenz, Julian Sartorius, Strotter Inst., Tirips, Ignaz Schick…

 

Zdroj: TZ Bludný kámen

 

pohyb