Festival zvuku a jiné hudby HearME! opět v Ostravě

HearMe!, tak se jmenuje festival zvuku a jiné hudby, který se letos opět koná v Ostravě – tentokrát v úterý 15.11. od 18:00 v Antikvariátu a klubu Fiducia. Festival HearMe! podle pořadatelů vrací zvuk tam, kde se dá znovu prožít dobrodružství poznání elementární přirozenosti, zažít zvuk i ticho v prostoru, pochopit krásu zvukové bezprostřednosti a akustickou jedinečnost přítomné chvíle. Čtyři mezinárodní soubory (vystoupí hudebníci z Česka, Rakouska, Dánska, Číny a Jižní Koreje) představí své pojetí hudebně-zvukového umění. Důraz bude nezřídka položen na chvíle mezi jednotlivými zvuky – tóny, na chvíle ticha, které se zabarvují naší vlastní představivostí, v nichž rezonuje již proběhlé a zpřítomňuje se teprve následující. Od hudby konkrétních hluků k jemné architektuře tónů, od konceptuální hry k rafinované jednoduchosti, od minimalistických repetitivních struktur k analýze, rozkladu a zpět ke komponovanému celku.


Vystoupí:
Matija Schellander & Ryu Hankil & Noid
Agnezska Hwizdalek & Vojtěch Procházka
Yan Jun & Petr Vrba
Christian Skjødt & Martin Klapper

Festival HearMe! je pořádán v rámci projektu Stará síť na novou hudbu, jehož se účastní pořadatelé v Praze, Českých Budějovicích, Pardubicích, Brně, Ostravě a Opavě. Čtvrtý ročníķ vrací podruhé festival do Ostravy – je pořádán ve spolupráci se spolkem Bludný kámen a Starou sítí pro novou hudbu..

Schellander & Hankil & Noid
Hankil RYU je hudebník ze Soulu, nar. 1975. Pořádal pravidelné měsíční zvukové performance s názvem RELAY, v roce 2005 si založil vlastní vydavatelství The Manual. Má zájem o alternativní zvukové struktury, je posedlý opuštěnými zvukovými objekty jako jsou různé hodiny, psací stroje a telefony. Po objevení instrumentálních možností psacího stroje, se tento stal jeho běžným koncertním nástrojem a začal spolupráci se spisovateli lo wie a Taeyong KIM na projektu A. Typist.  http://themanual.co.kr/
Noid / aka Arnold Haberl, nar. 1970 v Rakousku., studoval hru na violoncello a matematiku. Vyučuje v ateliéru Multimedia-Art Univerzity pro aplikované vědy v Salzburku. Jako skladatel, zvukový umělec, violoncellista a improvizátor chápe svou práci jako základní výzkumu vedoucí k širokému spektru různorodých výsledků. Sólově hraje na cello, skládá pro magnetofon i hudební soubory, vytváří partitury pro improvizaci, akce pro elektronické i klasické nástroje či zvukové instalace. Také jeho programátorský příspěvek pro freeware „ppooll“ (http://ppooll.klingt.org/) lze vidět v podobném kontextu. http://noid.klingt.org/
Matija Schellander (* 1981) je rakouský skladatel a hudebník, improvizátor. Narodil se ve Slovinsku, ale žije už dlouhá léta ve Vídni. Používá nejčastěji kontrabas, modulární syntezátor a reproduktory. Jeho tvorba je konceptuální, ale nikdy neztratila emotivní komunikační schopnosti, hudbě tak vlastní. V posledních letech vydal CD Wir werden s Majou Osojnik jako elektroakustické duo Rdeča Raketa a Esox Lucius v kvartetu s Isabelle Duthoit, Franzem Hautzingerem a Petrem Vrbou http://matija.klingt.org/

Agnes Hvizdalek & Vojtěch Procházka
Duo Hvizdalek/Procházka zkoumá hraniční polohy improvizované a noisové hudby. Při poslechu hlasu Agnes Hvizdalek se posluhači často cítí ošáleni: někdy její hlas zní elektronicky zmanipulovaný, někdy se ozývá několik zvuků najednou a přeci jsou to jen jedny hlasivky a mikrofon. Vojtěch Procházka ve své tvorbě kombinuje syrový, agresivní zvuk no-input mixingu, expresivnost a melodičnost indického harmonia a kosmické zvuky dětských syntezátorů z 80.let. Dohromady duo vytváří překvapivé zvukové světy, mnohdy drsné a hrubé, jindy mystické a vábivé.

Yan Jun & Petr Vrba Yan Jun patří mezi nejvýznamnějším osobnostem čínské experimentální scény. Je součástí kvarteta FEN (Far East Network), jehož dalšími členy jsou: Otomo Yoshihide, Ryu Hankil a Yuen Chee Wai. Yan Jun je aktivní jako kurátor, promotér, básník, hráč na bizární elektroniku a improvizátor. Letos v létě přesídlil díky ročnímu stipendiu DAAD do Berlína. Petr Vrba je jedním z nejvýraznějších protagonistů současné české scény volné improvizace. Je zakládajícím členem několika improvizačních uskupení (Pražský improvizační orchestr, Poisonous Frequencies, IQ+1, The Mond aj.), často spolupracuje s tanečníky (duo KaPe, Moving Orchestra, Arthuur aj) a v současnosti je i členem psych-rockových Rouilleux. Duo Yan Jun a Petr Vrba vydávají v těchto dnech CD u taiwanského vydavatelství Kandala Records.

Christian Skjødt & Martin Klapper
Martin Klapper a Christian Skjødt tvoří česko-dánské duo praktikující zvukovou magii v paralelním makrokosmu, kde se přes 50 kilogramů rozličných a roztodivných hraček, amplifikovaných objektů ze všedního života a domácností, malých elektrických vynálezů a zařízení střetává v elektroakustickém boji na život a na smrt.
Oba hudebníci spolupracují již od roku 2003 a v současné době vydávájí vinyl LP album Lux Nocturno na značce TONOMETER (Aalborg/København).
Akce Antikvariátu a klubu Fiducia podporují: Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Nadace české architektury, MUDr. David Feltl, tiskárna Printo, Portaflex
14910408_10154656412333221_7497008497942048935_n.jpeg