Folklor bez hranic opět zaplní ostravské ulice

Folklor bez hranic již tradičně od poloviny srpna představí zajímavé české i zahraniční folklorní soubory. Festival, který se bude konat od 17.  do 21. srpna 2015 v centru, ale i dalších částech města, pořádá občanské sdružení Folklor bez hranic Ostrava spolu se Souborem lidových písní a tanců Hlubina. Vedle folklorních souborů a muzik z Ostravy (Hlubina, Hlubinka, Heleny Salichové, Ševčík, Lipka) se festivalu zúčastní skupina verbířů z Jižní Moravy pod vedením Rudolfa Tučka, taneční pár manželů Čechových ze souboru Slezan z Českého Těšína, dětský folklorní soubor Grunik z Ostravice a zahraniční soubory z Indonésie, Gruzie, Maďarska, Mexika a Polska.

Folklor bez hranic Ostrava 2015 v letošním roce připomíná 120. výročí od narození spisovatelky, malířky a grafičky, sběratelky folkloru Heleny Salichové a 85. narozeniny hudebního skladatele Jaromíra Dadáka. Pořadatelé také připomenou malíře Karla Harudu, který zemřel před týdnem.  Stál u zrodu festivalu, kterému věnoval grafickou podobu jeho názvu. Zemřel v den svých 90. narozenin 31. 7. 2015.

Festival zahájí primátor statutárního města Ostravy v pondělí 17. srpna v 14.00 hodin přijetím zástupců zúčastněných souborů v Nové radnici. Ostravané se potěší téhož dne od 15.30 hodin přehlídkou zahraničních folklorních souborů v centru města. Slavnostní zahajovací koncert začne v 19.30 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě vystoupením hostitelského souboru Hlubina, Slezského souboru Heleny Salichové, tanečního páru souboru Slezan z Českého Těšína a zahraničních hostů festivalu.
Druhý festivalový den, úterý 18. srpna v 10.30 hod., vystoupí soubory v Centru pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek v Ostravě-Muglinově a v Domovech pro seniory v Ostravě-Jihu a Ostravě-Vítkovicích. Program bude pokračovat od 16.30 hodin na prostranství před K-Triem v Ostravě-Jihu.
Středa 19. srpna patří festivalovému koncertu na Mariánském náměstí v Ostravě-Mariánských Horách, opět od 16.30 hodin. V 19.00 hodin se představí dva zahraniční kolektivy na lázeňské kolonádě v Klimkovicích.
Čtvrtý festivalový den, čtvrtek 20. srpna, patří městskému obvodu Ostrava-Poruba. V 10.30 hodin vystoupí soubory v domově pro seniory Slunečnice na Opavské ulici, ale zároveň také v domově pro seniory Kamenec ve Slezské Ostravě. V 16.00 hodin vyjde z Alšova náměstí v Ostravě-Porubě festivalový průvod ke kruhovému objezdu na Hlavní třídě a festivalový koncert začne opět od 16.30. hod. na pódiu u kruhového objezdu.
Závěrečný pátý festivalový den, pátek 21. srpna, bude patřit obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Krojovaný průvod se od 15.30 hodin vydá, s krátkými tanečními zastávkami, od Trojhalí do centra města. Účinkující i diváci mohou spolu se soubory dojít na Slezskoostravský hrad, kde od 17.00 hodin vystoupí dětské folklorní kolektivy a v 18.00 hodin vyvrcholí festival závěrečným koncertem. Bohaté občerstvení bude součástí příjemně stráveného večera.

Ve foyer Nové radnice bude letos, v průběhu měsíce srpna, také instalována výstava fotografií z minulého festivalového ročníku.

image