Libuše Jarcovjáková vystavuje v Ostravě nový fotografický projekt Demiurgové
Nezáleží na situaci, ale na postojích. Demiurgové jsou lidé, kteří mají hluboko do kapsy, zdraví pomálu a svět kolem nich vypadá, že se rozpadá na kousky. Žijí trochu podivně: kouří v posteli obklopeni sloupy knih,zavařují kameny, ve svých příbytcích vytvářejí psychedelická zátiší a málokdy se vměstnají do obvyklých norem. Jejich svět se zdá být chaotický, ale má důsledný vnitřní řád. Vypadají, že kdysi kdesi zabloudili, ve skutečnosti ale cestují životem podle přesných map – svých vlastních a nezaměnitelných. Libuše Jarcovjáková ve svém nejnovějším fotografickém projektu, který bude k vidění ve Fotografické galerii Fiducia od 26. ledna 2015, opatrně vniká do spletitých struktur bohémských obytných prostorů. Objevuje průzory v kumulacích roztodivných předmětů, které mnohdy oscilují na nejasné hranici mezi starožitnostmi a odpadky. Nenápadně vede diváka hlouběji do labyrintů, až k těm, kteří tyto světy
vědomě tvoří.
Vernisáž za účasti autorky se koná 26.1.2015 v 18:00.
Libuše Jarcovjáková (* 1952) je současná česká fotografka a středoškolská pedagožka. V současné době vyučuje na Vyšší odborné škole grafické v Hellichově ulici v Praze.
Vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou, poté učinila několik neúspěšných pokusů o přijetí na FAMU v Praze. Čtyři roky pracovala v hlubotiskové tiskárně na pražském Smíchově, kde vytvořila svůj první zásadnější dokumentární soubor. Na konci 70. let odjela na tvůrčí pobyt do Japonska, což později ještě dvakrát zopakovala. Dlouhodobě dokumentovala romskou a vietnamskou komunitu v Československu a také pražský T-Klub, zaměřený na homosexuální menšinu. Po roce 1985 se legálně vystěhovala do Západního Berlína, ubytovala se v turecké čtvrti Kreuzberg a první roky si na život vydělávala pomocnými pracemi. Po návratu do Česka začala učit fotografii na Střední průmyslové škole grafické v Hellichově ulici v Praze, kde působí dodnes.
Výstava potrvá do 24.2.2015.