Fotoreport z akcí okrašlovacího spolku – archiv bulletinu 2/2015

21. 3. 2015 — Naučná cedulka na domě architekta Bohuslava Fuchse V březnu jsme okrášlili obchodní dům jednoho z nejvýznamnějších architektů a urbanistů meziválečného Československa Bohuslava Fuchse, který stojí na Masarykově náměstí v Ostravě. Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu vyvěsil do výlohy této cenné Fuchsovy realizace naučnou cedulku, která připomíná jak dílo architekta Bohuslava Fuchse, tak i jméno investora stavby a ostravského patriota a hudebníka Jana Pešata.
7. 4. 2015 — Happening Vrh kostek aneb Za vědeckou knihovnu v centru Den vzdělanosti jsme oslavili netradičně – uspořádáním happeningu na podporu Černé kostky. Putovali jsme od virtuálních základů tzv. Černé kostky až k současnému sídlu Moravskoslezské vědecké knihovny. Četli jsme eseje z knihy Knihovna v noci a z malých černých krabiček vytahovali citáty světových osobností o čtení a čtenářství. Stavěli jsme modely Černé kostky z černých krabic a vstupní brány z černých balonků. Hejtmanovi jsme předali černé hrací kostky a primátorovi knížku Knihovna v noci s prosbou, aby vyslyšeli hlas lidí a prosazovali výstavbu Černé kostky. Happeningem jsme chtěli poukázat na fakt, že tato významná kulturní instituce v Ostravě již desítky let sídlí (živoří) v provizorních a nevyhovujících prostorách, stejně jako na závažnou skutečnost, že krajský úřad plánuje její přesun na soukromý firemní pozemek do Dolní oblasti Vítkovice, kde by se tato stavba realizovala bez patřičné architektonické soutěže. O možných negativních dopadech takového kroku není vedena širší společenská diskuse, zejména o perspektivě, že by tento přesun významně přispěl k dalšímu vylidňování (skomírání) městského centra.
Duben—květen 2015 — Očištění pamětní desky mlýna a vysazení bylinkové zahrádky I letos na jaře jsme již tradičně očistili zeď u pamětní desky mlýna na Mlýnské ulici, kterou v únoru posprejovali vandalové. Zároveň jsme u mlýna vysadili obilnou zahrádku a ošetřili katalpu. Znovuobnovili jsme bylinkovou zahrádku na Milíčově ulici a na obě zahrádky jsme umístili cedulky, aby nebyly posekány nebo jinak poškozeny, což se nám loni stalo bohužel opakovaně. Cedulky se nám osvědčily, obě zahrádky se krásně rozrůstají a lidé spontánně dosazují další bylinky. O obě zahrádky se pravidelně staráme a zaléváme je, děkujeme také Martinovi a všem dalším lidem, kteří nám s tím pomáhají. … více informací na KROS-09.pdf (krasnaostrava.cz)