Havířovské vlakové nádraží ožije kulturou – chystá se festival, workshopy i speciální trička

Občanské sdružení Důl architektury, které iniciovalo záchranu vlakového nádraží v Havířově,  pořádá ve dnech 11. – 17. XI. sérii kulturních akcí, které se budou konat v prostorách vlakového nádraží, o které se vede spor již od roku 2011.  Nádražní budova v Havířově byla postavena v 60. letech architektem Josefem Hrejsemnou v tzv. bruselském stylu. Její výjimečnost spočívá především ve velkoryse koncipované odbavovací hale a použitím kvalitních materiálů. České dráhy a město Havířov se v roce 2010 dohodly na společném projektu dopravního terminálu, který počítá s demolicí stávající budovy. Proti demolici se postavilo občanské sdružení Důl architektury, které nyní  pořádá festival s názvem Nádraží žije! „Chceme ukázat, že havířovské nádraží má v sobě dosud neobjevený potenciál pro pořádání kulturních akcí. V sedmi dnech bude program zaměřen na malé děti z mateřských škol, studenty, seniory, prostě pro celou veřejnost,“ říká předsedkyně sdružení architektka Lucie Chytilová.

Série kulturních akcí bude zahájena v pondělí 11. XI. ve 20:00 vernisáží sérii fotografií s názvem „Panelákové děti“ havířovského fotografa Jaroslava Kociána. Na vernisáž naváže hudební projekt zpěvačky Šárky Secové a kytaristy Marka Przybytka. V originálním podání uslyšíte nejznámější světové soulové, popové a RnB hity od interpretů zvučných jmen jako jsou Adele, Amy Winehouse, Norah Jones, Joan Osborne, Rihanna, Sting a dalších..

Malým dětem budou věnována úterní a páteční dopoledne (12. a 15. XI.). „Objevování výtvarného světa dětmi především prostřednictvím zážitku je základní podmínkou na cestě dětí k poznání hodnot kultury, zejména výtvarné kultury a architektury,“ říká lektorka Jana Jendryková.  Úterní večer bude věnován režisérce Věře Chytilové. Od 20:00 bude promítána komedie Kalamita (1981) v hlavní roli s Bolkem Polívkou.

Čtvrteční večer bude od 18:00 literární. Mladí básníci z regionu budou předčítat ze svých děl. Nebude chybět ostravský básník Jan Němeček (1986) nebo Jan Delong (1989) z Třince.

Pro studenty středních a vysokých škol je věnován víkendový program (16. a 17. XI.), kdy všichni účastníci budou hledat způsoby využití stávající výpravní budovy a zároveň se bude hledat řešení pro kultivaci přednádražního prostoru.

Sdružení Důl architektury myslí i na seniory. Pro ty bude určen Čaj o páté a to v pátek 15. XI. od 17:00. Přítomným zahraje místní folklorní cimbálový soubor Vonička. Poté se uskuteční Taneční večer pro dříve narozené, kde bude k tanci hrát oblíbená hudba 60. a 70. let z originálních vinylových desek.

Sobotní večer bude věnován divadlu, na kterém vystoupí Datyňské amatérské divadlo DADs hrou „BO aneb nic nima jak se zdo“ a poté divadlo Labyrint s hrou „Kouzelné nádraží“

Po celou dobu trvání akce Nádraží žije! bude v prvním patře nádraží (na Květinové galerii) k vidění výstava „Panelákové děti“ fotografa Jaroslava Kociána, vždy od 8:00 – 23:00 bude otevřena kavárna KOOHII CAFÉ, kde budete moct ochutnat výtečnou arabskou kávu a občerstvení domácí kuchyně.

 

Celý program naleznete na:

http://www.zivenadrazi.com/

 

image