Historik Martin Jemelka bude přednášet o Bezručovi

Přednáška, kterou známý ostravský historik Martin Jemelka nazval Hyperbola, hyperrealita, která se koná v ostravské galerii PLATO 10. února od 18:00, je součástí doprovodného programu výstavy Kdo na moje místo. Výstava volně inspirovaná životem a dílem Petra Bezruče představuje v galerii PLATO dvacet významných českých umělců. Podle Jemelky zvláště pro ostravského historika, věnujícího se dějinám Ostravska před první světovou válkou, nepřestávají být Slezské písně četbou povinnou a vzrušující současně. A to ať už jde o hledání jejich autorství, historickou genezi textů nebo jejich inspiraci reálnými postavami a místy. Historik se také bude zamýšlet nad tím, jaký vliv měly právě Slezské písně na obyvatele průmyslového Ostravska.

Historik PhDr. Martin Jemelka, Ph.D. (1979) se veřejnosti se představil jako autor knih Z havířských kolonií aneb Jak se žilo havířským rodinám, Na Šalomouně: společnost a každodenní život v největší moravskoostravské hornické kolonii (1870-1950) nebo Lidé z kolonií vyprávějí své dějiny.
Pracuje na VŠB-TU Ostrava a FF Ostravské univerzity, v letech 2013-2014 působil jako vědecký pracovník na Univerzitě Friedricha Schillera v Jeně.

(null)