Hudební performance v galerii PLATO

Galerie města Ostravy PLATO uspořádá v příštím týdnu hned dvě hudební akce. V pondělí 29. února uvedou David Danel a Jakub Rataj skladbu La lontananzanostalgicautopica futura italského avantgardního skladatele LuigihoNona. V úterý 1. března představí hudebník Martin Küchen a butó tanečník RyuzoFukuhara svou performance Killingthehouses, killingthetrees. Obě akce začínají v 19 hodin.

„Akce nabídnou rozdílné pojetí soudobé hudby, obě však zprostředkují návštěvníkům něco neopakovatelného. Interpretaci skladby La lontananzanostalgicautopica futurazásadně ovlivňuje prostor, její provedení v bývalém plynojemu tedy bude zcela jedinečné. Podobně tomu bude i v případě úterní performance: Butótanec není založený na předepsané formě podobně jako například klasický balet. Výsledek závisí zcela na tanečníkovi a jeho schopnosti okamžitě reagovat řečí lidského těla,“ vysvětlil Marek Pokorný, umělecký manažer Galerie města Ostravy / PLATO.

Kompozice La lontananzanostalgicautopica futura je jednou z posledních prací italského skladatele Luigiho Nona. Rovnocennou úlohu v ní mají houslista a osmikanálová zvuková projekce. Houslista během přehrávání šestidílného partu postupně přechází mezi notovými stojany, z nichž některé mají publikum pouze znejišťovat vlastní nadbytečností. Elektronická zvuková projekce zníz 8 reproduktorů-jejich hlasitost ovlivňuje druhý hudebník, který je může také zcela umlčet. Nonovu kompozici zhmotní David Danel a Jakub Rataj. Danel studoval hru na housle na Janáčkově konzervatoři a Ostravské univerzitě, působil jako houslista v Pražské komorní filharmonii, nyní se věnuje soudobé hudbě ve formacích Prague Modern, fama Q, Ostravská banda, MoEns a VeniAcademy. Rataj je autorem orchestrálních, komorních a elektroakustických skladeb, v roce 2014 získal hlavní cenu NUBERG a o rok později byl oceněný v soutěži Musica Nova.

V představení Killingthehouses, killingthetrees spojili své síly švédský improvizátor Martin Küchen a butó tanečník Ryuzo Fukuhara. Fukuhara studoval společně s legendárním MinemTanakou, od roku 2001 vede v Paříži mezinárodní skupinu tance butó„AlchemicSisters“. Küchenpři hře na saxofon pracuje s nečistými chvějivými zvuky. Soustavně experimentuje s technikami hry na klasické hudební nástroje a díky svým rockovým a jazzovým kořenům se dopracoval k jedinečnému tvůrčímu výrazu.

plato