Iva Havlíčková: V boji se zamořeným ovzduším pomůže Ostravě přes sto tisíc nových stromů. Český rozhlas Ostrava, 3.10.2013

Přes sto tisíc stromů zasadí do příštího léta v Ostravě. Budou pomocníky v boji proti prachu, který dusí zdejší obyvatele. S masivní výsadbou začali zahradníci právě nyní. Zelená hradba se objeví na místech, kde životní prostředí nejvíce trpí, v okolí cest či průmyslových podniků. Plochy se zazelení například u ropných lagun či třebovické elektrárny.„Pro Ostravu by se mělo udělat více, protože tu žije hodně lidí. Chtěla bych si sednout do trávy nebo na lavičku, kde je to zelené, ale tady je to samý beton,“ říká studentka Alexandra, podle níž by se na stromech ve městě šetřit nemělo.

Přestože na každého obyvatele Ostravy připadá více zeleně než v jiných městech v Česku, na nadmíru znečištěné ovzduší její zelené plíce nestačí. Už brzy se ale rozrostou o více než sto tisíc stromů.

„Tato zeleň by měla snížit prašnost zhruba 53 tun ročně, což je významné číslo. Pro představu je to prach, který vzniká z dopravy, navíc sekundární prach, to je prach, který si na danou komunikaci sedne, takže toto by mělo být všechno odstíněno,“ popisuje náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Dalibor Madej z ODS.

Stromy a také více než 300 tisíc keřů budou vysázeny na 150 místech ve městě. „Získali jsme značné prostředky ze Státního fondu životního prostředí, celý projekt stojí zhruba 130 milionů korun, podíl města je nějakých 17 milionů korun, což je skoro nic. Je to včetně udržitelnosti, která je po výsadbě dvouletá plus dalších deset let se o to firma, která to vyhrála, musí starat,“ dodává Madej.

A nejde jen o snížení prašnosti či hluku. Už v uplynulých dnech třeba dělníci sázeli strom za stromem nedaleko antošovických rybníků. Nejdříve se ale museli vypořádat s agresivní křídlatkou, která vytlačila původní dřeviny a vadila i bobrům, kteří se tu usadili.

„Vysadili jsme zatím vzorovou zeleň hned na břehu rybníka, tak abychom umožnili živočichům i přístup z vody ven, protože dosud tam byla křídlatka, čili hustý, nepropustný porost,“ vysvětluje Marie Dvořáková z ostravského magistrátu. Město se chystá i na renovaci parků a do rozšíření Bělského lesa.

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/v-boji-se-zamorenym-ovzdusim-pomuze-ostrave-pres-sto-tisic-novych-stromu–1264000