Iva Mušálková: Hotel Palace: Na realizaci kampusu má zájem město i univerzita. Zdroj: MS Deník, 10.3.2014
Do konce března musí společnost Sedm stromů, majitel chátrajícího hotelu Palace, znovu podat žádost o evropské peníze. Jinak jí hrozí, že o dotace přijde a od projektu přestavby hotelu na studentský kampus dá ruce pryč i město.
„ Termín, tak jak jej město nastavilo, stihneme,“ dušuje se Petr Skrla z představenstva společnosti. „Podpory si velmi vážíme a vnímáme, že je to významný projekt uprostřed Ostravy,“ dodává.
Společnost Sedm stromů počítá s osmdesátimilionovou dotací na přestavbu. Loni na podzim však zmeškala poslední termín, kdy mohla o peníze z evropských zdrojů zažádat. A Skrla zpoždění tehdy zdůvodnil tím, že museli upravit původní projekt vzhledem ke komplikacím, které se vyskytly v průběhu přípravy stavby. Zároveň tehdy uvedl, že pokud dotace nedostanou, stavět nebudou.
Do konce března
Projekt rekonstrukce a přestavby Palace byl zařazen v takzvaném Integrovaném plánu rozvoje města (IPRM), tedy mezi projekty, na které Ostrava čerpá evropské dotace. Tím, že společnost propásla termín, z plánu vypadla. Na podzim tedy magistrát namísto Palace požádal o peníze na výstavbu lehkoatletické haly a uspěl. Zájem o rekonstrukci zchátralé budovy v centru však mají radní také. A velký. Proto dali majiteli hotelu druhou šanci na to, že jej znovu do IPRM zařadí, pokud o dotace stihne požádat do konce března. Pak mu z již získaných evropských peněz dotaci poskytnou. Konečný verdikt bude ale na zastupitelích. Rozhodovat o této věci by měli v dubnu.
Petr Skrla si je natolik jistý, že tentokrát vše „klapne“, že již vypsali výběrové řízení na dodavatele. Proto se nechce vyjadřovat k finančním nákladům.
„Pokud vše půjde dobře, začneme stavět ve druhé polovině tohoto roku. Na plný provoz chceme být připraveni od začátku příštího školního roku. Ale předpokládáme, že to stihneme trochu dříve,“ doplnil. Na kampus rovněž netrpělivě čeká i Ostravská univerzita. „Do tří let bychom chtěli na Lékařské fakultě vzdělávat také zahraniční studenty v angličtině. Bude nám pro ně chybět kvalitní ubytování,“ netají se plány univerzity rektor Jiří Močkoř. Bývalý hotel by tak již v příštím roce mohl nabídnout ubytování až 350 studentům. Kromě toho bude v menším rozsahu obnovena rovněž kavárna s historickými prvky a staročeská pivnice.
Skvělá kavárna Palace, které osud nepřál
Pár kroků od Smetanova náměstí stával od roku 1779 první obecní hostinec Moravské Ostravy zvaný U zeleného stromu. Radní ho nechali otevřít pro potřeby honáků dobytka z Haliče. Bylo to zhruba na místě, kde dnes stojí komplex budov hotelu Palace. Hostinec byl v roce 1888 zbořen a na jeho místě postaven hotel National (později přejmenovaný na Palace), který projektoval architek Wunibald Deininger. Byla to jedinečná stavba, na vnitřním vybavení pracoval dokonce císařský dvorní stolař Richard Ludwig. Součástí vybavení byla moderní vzduchotechnika, chlazený sklep, elektrické myčky nádobí, šlehače zmrzliny a podobně. Jako jedna z prvních v monarchii zde fungovala plynová pekařská pec. Do čela hotelu byl přijat Deszö Koller, někdejší vedoucí hotelu Ritz v Londýně. V Ostravě nevídanou úroveň měla hotelová kavárna i cukrárna, zvláště když byl vedením pověřen Ladislav Hádek, dlouholetý šéf kuchyně u vídeňského dvorního cukráře Gerstnera. V roce 1928 byl hotel přestavěn podle návrhu architekta Ernsta Kornera. Na novou stavbu navazovala od roku 1912 vynikající Aufrivchtova kavárna Evropa. „Kavárna hotelu Palace,“ jak uvádí Jiří Jastřembský, který v provozovnách hotelu Palace pracoval čtyřicet let, „patřila k nejlepším a nejmodernějším v republice a kuchyně byla doslova vyhlášená. Už dlouho před polednem stávala venku fronta hostů, tak sto lidí, protože se zde opravdu dobře vařilo.“ O tom, že zde byli skvělí kuchyři svědčí i skutečnost, že někteří působili také v cizině, například v roce 1970 na světové výstavě v Ósace.