Ivana Lesková: Zchátralá bývalá jatka v Ostravě čeká vzkříšení, snad už v roce 2020. Zdroj: IDnes, 17. 12. 2016

Pro Ostravany, kteří bojovali v uplynulých letech za záchranu bývalých jatek zapsaných mezi chráněné památky, má vedení města konečně jen dobré zprávy.
„Už jsme zadali stavebně technický průzkum jatek a také připravujeme architektonickou soutěž. Z té by měly vyjít návrhy na  rekonstrukci a možné využití jatek. Souběžně bude probíhat i stavebně historický průzkum, který povede Národní památkový ústav. Památkáři určí, které objekty nebo prvky jsou z pohledu historické hodnoty klíčové a musíme je zachovat,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura. Architektonickou soutěž připravuje pro Ostravu brněnský architekt Ludvík Grym. Město chce oslovit zhruba šest českých i zahraničních architektonických kanceláří. Původně s tím počítalo už v prosinci, ale termín se posouvá na leden.

Město se marně snažilo odkoupit jatka několik let. Podařilo se to až nedávno. Za jatka i bývalý hobby market zaplatilo firmě Bauhaus osmdesát milionů. Obě  nemovitosti chce využít pro kulturní účely. V hobby marketu bude galerie moderního umění, využití jatek je otevřené. Náklady na jejich rekonstrukci odhaduje primátor na sto milionů korun.

„Další náklady na vybavení zatím nelze vůbec odhadnout. Záleží na tom, k jakým konkrétním účelům pak budou opravená jatka nakonec sloužit,“ doplnil investiční náměstek primátora Břetislav Riger.

Primátor: Ne všichni zastupitelé jsou příznivci rekonstrukce

Radní vědí, že nemají šanci stihnout opravu jatek do konce volebního období. Jejich osud ale právě proto nechtějí ponechat náhodě.

„Ne všichni zastupitelé města jsou příznivci rekonstrukce. Chceme proto proces přípravy dotáhnout do takové fáze, kdy  přestavba jatek bude nezvratná. Rádi bychom do poloviny roku 2018 vysoutěžili dodavatele stavebních prací, podepsali s ním smlouvu a ideálně kdybychom prvně kopli do země,“ plánuje Macura. „Pokud se to podaří, opravená jatka by mohla začít sloužit novému účelu v roce 2020,“ dodal primátor při páteční prohlídce, na kterou město jako nový vlastník památky poprvé pozvalo média.

Dovnitř bývalých městských jatek neměla veřejnost přístup desítky let. Areál, jehož hlavní část vznikala v letech 1881 až 1910, sloužil svým účelům do roku 1965. Nejvíc zchátral v posledních dvaceti letech, kdy ho vlastnila s společnost Bauhaus.

Ta ho v polovině devadesátých let koupila i s  pozemky od městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Zavázala se sice, že památku opraví, jenže zůstalo jen u ústního slibu. Součástí písemné smlouvy totiž závazek nebyl a firma se do oprav nikdy nepustila. Jatka zchátrala tak moc, že menší část se rozpadla. Nejen památkáři se báli, že stejný osud čeká celý historický areál.

Špatný stav je důvodem, proč se veřejnost do jatek hned tak nepodívá. Nahlédnout do nich zatím může jen prostřednictvím nových fotografií a videozáznamů.

Novináři včera směli dovnitř pod podmínkou, že mají pevnou obuv a přilbu, podepíšou prohlášení o vstupu na vlastní nebezpečí, budou dávat pozor na to, kam šlapou, a vyhnou se nebezpečným místům obehnaným páskami.

„Jatka mají více než stoletou historii. Jejich současný stav je špatný. Ale pokud se opraví, vydrží další dvě staletí,“ tvrdí Miloslav Petrovič z hospodářské správy města.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/jatka-ostrava-macura-narodni-pamatkovy-ustav-fav-/ostrava-zpravy.aspx?c=A161217_2293462_ostrava-zpravy_jog