Janáček v ulicích centra Ostravy

Zveme vás na janáčkovské akce, které budeme pořádat v ulicích centra Ostravy od září do listopadu tohoto roku.

čtvrtek 6. září od 18 Z MRTVÉHO DOMU – JANÁČEK NA NÁMĚSTÍ BENEŠE
Spolek Fiducia a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu se již rok stará o náměstí Edvarda Beneše, které oživuje nejrůznějšími akcemi. Na podzim 2018 bude celé náměstí zasvěceno Janáčkovi a jeho dílu formou poetické stezky „Po zarostlém chodníčku“ i okrášlení „Z mrtvého domu“. Na místě proběhne i komponovaný večer věnovaný dílu této významné osobnosti.
Sraz na náměstí Edvarda Beneše – „u hodin“.

úterý 11. září od 18 GUERILLA POETRY – JANÁČEK V ULICÍCH
Centrum města ožije Janáčkem – Janáčkovy texty formou komiksových bublin a nápisů najdete v ulicích centra města i na místech, kde byste je nečekali. Zapojíme širokou laickou veřejnost.
Sraz na náměstí Edvarda Beneše – „u hodin“.

úterý 9. říjen v 18 POETICKÝ ATENTÁT NA JANÁČKOVĚ ULICI
Netradiční seznámení s Janáčkovým dílem prostřednictvím oblíbené formy poetického atentátu. Ten povede od Anděla strážce s odbočkou ke konzervatoři (Janáčkova busta) až po městská jatka. Průvodcem nám bude literární historik a kritik Pavel Hruška, který připraví literární reflexe na Janáčkovo dílo, ukázky z Janáčkovy korespondence, součástí bude i hudební vstup. Sraz před Antikvariátem a klubem Fiducia.

úterý 6. listopad 2018 od 18:00 PO OSTRAVSKÝCH STOPÁCH LEOŠE JANÁČKA – KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA
Janáčkovská pouť po ostravských místech spjatých s osobou tohoto skladatele a s vyprávěním o jeho životě a díle (zaměřeno na ostravské reálie). Procházka provede zájemce místy, která jsou spjata s životem a dílem Leoše Janáčka. Navštívíme například bývalý Národní dům (DJM), kde poprvé zazněla v Ostravě Její pastorkyňa, později další Janáčkovy opery. Zastavíme se u bývalého hotelu Slavia na Hollarově ulici, kde se konal slavnostní banket na počest Leoše Janáčka po premiéře Káti Kabanové. Zastavíme se také u nemocnice (Kleinovo sanatorium), kde zemřel. Nemineme také místa a objekty takříkajíc v duchu „hommage à Leoš Janáček“ – například Janáčkovu konzervatoř.
Sraz na náměstí Edvarda Beneše – „u hodin“.

Tyto akce podpořilo Statutární město Ostravy v rámci dotační výzvy vypsané u příležitosti 90. výročí od úmrtí českého hudebního skladatele Leoše Janáčka.