Janáčkova filharmonie oslaví 60 let a chystá řadu změn

Nehrajeme kratce, hrajeme už 60 let, hlásá do světa Janáčkova filharmonie Ostrava.  Tento ostravský orchestr totiž oslaví v lednu 2014 své  šedesáté narozeniny.
Janáčkova filharmonie Ostrava se na oslavy, které budou spíše symbolické, patřičně připravuje. Vše, co se chystá, se nese v duchu jediného hesla – to nejlepší pro posluchače. Ať už ty věrné či ty potenciální. Hlavně ty druhé jmenované by chtěla Janáčkova filharmonie oslovit a přesvědčit, že je tu a má co nabídnout. Například nové logo, a potažmo nový vizuální styl, nové koncertní řady, zajímavou dramaturgii, vynikající sólisty a dirigenty, další koncertní místa a spoustu dalších novinek.  V souvislosti s Rokem české hudby 2014 se v programech jednotlivých koncertů objeví autoři (Klega, Báchorek, Kubín …), jejichž díla v Ostravě celá léta nezazněla.
Změn dozná také spektrum koncertních cyklů. V novém hávu se představí velký symfonický cyklus, zkrátka nepřijdou ani příznivci komornějších představení, novou přitažlivější podobu bude mít také prezentace mladých talentů a na scéně se objeví zcela nová koncertní řada určená dětem a jejich (pra)rodičům. Celkem je v nabídce 7 koncertních řad – vždy po čtyřech koncertech (Symfonické cykly A a B, Klasický cyklus C, Rodinný cyklus D, Jeunesses musicales E, Cyklus Gong G a také Komorní cyklus K). Hlavním důvodem změny je snaha co možná nejvíce vyjít vstříc individuálním požadavkům a potřebám posluchačů. Ti budou moci volit mezi návštěvou jednotlivého koncertu, abonmá na uvedené koncertní řady, nebo nově také kombinovaným abonmá – vlastní výběr 6 různých koncertů napříč všemi cykly.
Úplnou novinkou je pak nedělní Rodinný cyklus, v němž chce Janáčkova filharmonie upřít svou pozornost na nejmenší posluchače. Krátké cca padesátiminutové koncerty jsou dramaturgicky zacíleny na poznávání a přiblížení základů hudby – rytmu, barvy, dynamiky, melodie. Hlavním cílem je zábavnou formou přiblížit dětskému posluchači obrovskou šíři světa hudby – prožít si hudbu, aktivně se účastnit poslechu, případně i společně muzicírovat s orchestrem a se svými nejbližšími. Průvodci čtyřmi setkáními dětí a jejich (pra)rodičů s Janáčkovou filharmonií budou Pavla a Michal (herci Divadla Petra Bezruče – Pavla Gajdošíková a Michal Sedláček), kteří se dětem budou hlavně věnovat v hudebních dílnách, jež budou koncertům předcházet.
Měnit se však nebude jen struktura jednotlivých koncertních řad. Janáčkova filharmonie se totiž chystá i častěji opouštět „domácí“ sál v Domě kultury města Ostravy a hledat ve městě další místa ke své prezentaci. Proto se jeden z cyklů, který představí zajímavé projekty s vynikajícími interprety (Pavel Šporcl, Eva Urbanová, Hradišťan, Iva Bittová), bude odehrávat v multifunkční hale Gong v Dolní oblasti Vítkovice.
Pozvánku k vystoupení s ostravským orchestrem v jeho 60. sezóně přijaly ale také mnohé ze současných zahraničních hvězd – např. Kirill Gerstein nebo Shirley Brill. Ale i za dirigentským pultem se vystřídá celá řada mistrů svého oboru (Ilyich Rivas, Heiko Mathias Förster, Aleksandar Marković, Leo McFall a další). Mezi nimi se bude v průběhu sezóny pečlivě vybírat budoucí šéfdirigent, což je jednou z priorit následující sezóny.

Zdroj: http://www.jfo.cz/index.php/cs/component/content/article/24-aktuality/208-janakova-filharmonie-ostrava-nehrajeme-kratce-hrajeme-u-60-let

 

janac