Janáčkův Máj letos zahájí koncertem s norským klavíristou

Zahajovací koncert festivalu Janáčkův Máj se uskuteční 22. května v multifunkční aule Gong. S Janáčkovou filharmonií Ostrava a norským klavírním talentemChristianem Ihle Hadlandem se na něm představí úspěšný a oblíbený dirigent ze Španělska s venezuelskými kořeny,Manuel Hernandéz Silva.

Poprvé na Janáčkově máji bude hostovat balet Národního divadla Praha s moderním tanečním představením na hudbuJacquese Brela, Vladimíra Vysockého a Karla Kryla v choreografii a režii držitele Thálie, vynikajícího tanečníka a šéfa baletu Národního divadla Petra Zusky. V tanečně-divadelní inscenaci vystoupí i tanečník Michal Štípa, který za hlavní roli získal cenu Thálie. 

Rodačka z našeho kraje, houslistka Hana Kotková se svou rodinou žije ve Švýcarsku, odkud pochází její manžel, televizní producent. Dnes koncertuje po celé Evropě a v roce 2011 debutovala v newyorské Carnegie Hall. Její vystoupení bude patřit mezi velké návraty Janáčkova máje, poprvé zde však zahraje skladbu současného autora, představitele hudebního minimalismu.

Na počest 450. výročí narození W. Shakespeara zazní na festivalu skladby věnované jeho dílu.Mezi nimi iorchestrální suita Ze Shakespeara Josefa Bohuslava Foerstera, jenž začíná patřit do kategorie autorů, které za chvíli budeme znát už jen ze slovníků a učebnic dějin hudby.

Největším lákadlem letošního 39. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj je vystoupení jedné z nejžádanějších interpretek na světě a houslistky století Julie Fischer.

Až do 11. června můžete navštívit některý z 20 koncertů a představení. Ten závěrečný bude řídit rodák z Rybí u Nového Jičína Vladimír Válek. Více na www.janackuvmaj.cz.

39. ročník Janáčkova máje 2014 se uskuteční ve dnech 22. května – 11. června. 

image