Janošec Benda ve Dvořáku a Mičíková ve Fiducii

V pondělí mohou zájemci o současné umění navštívit v centru Ostravy dvě vernisáže výstav – od 18:00 se koná vernisáž obrazů Zdeňka Janošce Bendy v Divadle Antonína Dvořáka a ve stejnou dobu zahájí výstavu Lucie Mičíková v Galerii Dole, jež je součástí Antikvariátu a klubu Fiducia.

Galerie současné malby ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka vstupuje do čtvrtého ročníku. Výstavní sezónu zahájí ostravský malíř Zdeněk Janošec Benda – představena bude výstava obrazů s názvem Slasti malby.„Jeho práce souvisí s mystikou a intuicí, proto se mu daří vyhnout se nástrahám konceptuální spekulace. V jeho spontánní malbě se základními tématy bytí nenajdeme žádná klišé, která bývají obvykle spojována s citacemi české mystické a dekadentní tradice. Bendův mysticismus má své kořeny nejspíše ve filozofii Josefa Šafaříka o světě jako tvořivém procesu, kde realita věcí je tvořena účastí. Autorova účast je patrná jak v jeho ilustracích, tak především v malbách, kde se v lesích a krajinách potkáváme se zvláštními bytostmi a zvířaty,“ uvádí kurátor výstavy Martin Klimeš.

Galerie Dole nabídne výstavu Lucie Mičíkové.  „Svou první ostravskou výstavu nazvala Lucie Mičíková (*1986, Tábor) poměrně lakonicky – „Zatmění“. Absolventka VŠVU Bratislava (intermediální ateliér Ilony Nemeth) a v současné době studentka VŠUP v Praze (ateliér Koncept, objekt, význam Evy Eisler) často mísí rozličná média a materiály (kresba, koláž, malba, tisk, papír, lino). Kombinuje je, propojuje a expanduje s nimi do vymezeného vybraného prostoru. V něm vytváří komplexní site-specific instalace subtilně balancující na hraně mezi akcentací destrukce a opojením z tvorby něčeho z něčeho, v nichž se stejně jako použitá média materiály mísí i vrstvy a odkazy jak k dějinám těchto médií, tak i k autorčiným literárním inspiracím. “ Kurátorem výstavy je Martin Mikolášek.