Josef Zajíc: Ostrava zahájila oslavy 70. výročí osvobození křtem knihy Bez nároku na slávu, Zdroj: Novinky.cz, 16.4.2015

Při příležitosti vernisáží dvou výstav Dobojováno!!! a I pro muzeum válka skončila byl proveden slavnostní křest knihy Bez nároku na slávu dvou přímých účastníků osvobození Ostravy generálmajora Mikuláše Končického, legendárního tankisty, osvoboditele a plukovníka Pavla Vranského, letce RAF.

Ve vestibulu Nové radnice města Ostravy je k vidění od středy 15. dubna 2015 výstava Dobojováno!!!, kterou připravil Archiv města Ostravy pod vedením ředitelky PhDr. Blaženy Przybylové. Výstava má za cíl pomocí obrazových a listinných dokumentů přiblížit význam Ostravy jako strategického centra Hitlerovy 3. říše a průběh ostravsko-opavské operace se zvláštním zřetelem na boje o Ostravu. Expozici doplňují mapy zobrazující postup osvobozeneckých vojsk jednotlivými ulicemi k centru Ostravy.

Druhou výstavu s názvem I pro muzeum válka skončila uvedla ředitelka Ostravského muzea RNDr. Jiřina Kábrtová. V Ostravském muzeu jsou k vidění věcné předměty – například vybavení legendárního tanku T-34 Mikuláše Končického, velitele tanku v sestavě 1.čs samostatné tankové brigády v SSSR podílející se na osvobození Moravské Ostravy. Jsou zde vystaveny dobové řády a vyznamenání a jako třešnička na dortu i maršálská uniforma velitele 4. ukrajinského frontu A. I. Jeremenka. Závěrem vernisáže byla slavnostně pokřtěna kniha Bez nároku na slávu dvou legendárních osvoboditelů, tankisty generálmajora Mikuláše Končického a letce RAF, nositele mnoha vyznamenání plukovníka Pavla Vranského. Knihu pokřtili tři donátoři a sponzoři vydání knihy. Za město Ostrava primátor Tomáš Macura, za Moravskoslezský kraj hejtman MSK Miroslav Novák a Petr Vaněk, ředitel vnějších vztahů Hyundai Motor Manufacturing Czech. Publikaci vydalo nakladatelství Montanex. V prodeji v knihkupectvích a na objednávku je od 16. dubna.

Oslavy 70. výročí osvobození Ostravy pokračují 28. dubna v 15.00 hodin zasazením stromu svobody v Komenského sadech za budovou Nové radnice.

30. dubna v 10. – 13,00 hodin: U památníku v Komenského sadech se bude konat pietní akt, na který ve 12.00 naváže defilé vojenské techniky.

13.00 – 16.00 hodin: Na Masarykově náměstí bude probíhat kulturní program a přehlídka moderní vojenské techniky.

15.30 – 16.30 hodin: U řeky Ostravice – v bermě řeky na úseku od Sýkorova mostu – se budou moci zájemci podívat na rekonstrukci bojů o Ostravu.

17.00 – 21.00 hodin: U Slezskoostravského hradu se chystá vojenské ležení tří táborů: wehrmachtu, Rudé armády a 1. československého armádního sboru generála Ludvíka Svobody. Oslavy zakončí ohňostroj.

 

Kniha Bez nároku na slávu přináší dva zcela unikátní pohledy na 2. světovou válku. Strhující příběhy dvou mužů, rodáků z našeho kraje, mnohokrát vyznamenaných hrdinů, kteří bojovali každý na jiné, ale oba na té správné straně proti fašismu. První je formou obsáhlého interview s gen. mjr. Mikulášem Končickým podaná dramatická válečná pouť tankisty slavné československé tankové brigády z Karpat až do Prahy, během níž se zúčastnil všech nejdůležitějších operací. Druhý vypráví pplk. v.v. Pavel Vranský (vl. jm. Wechsberg), který se po neuvěřitelných osudových peripetiích v Sovětském svazu, na Středním východě, v Africe a severní Americe stal leteckým radiotelegrafistou slavné 311. perutě RAF. Bez nároku na slávu je dnes již stále vzácnějším přímým svědectvím o 2. světové válce i dalších osudech jejích hrdinů tak či onak spojených s Ostravou a krajem, ale také dvojí úhel pohledu na tuto historickou etapu: Ze zkušenosti bojovníka tzv. západní a východní fronty. V tomto smyslu kniha spojuje to, co bylo dlouhá léta ideologicky rozdělováno a alespoň částečně splácí morální dluh nejen dvěma konkrétním osobnostem, ale i řadě dalších statečných, kteří jsou v knize zmiňováni. Ta dokazuje mimo jiné, že byť byly fronty dvě, odhodlání, přesvědčení a osobní nasazení bojovníků na obou bylo stejně nezměrné a jedna bez druhé by měla mnohem menší, ne-li žádnou šanci na úspěch. Tato graficky reprezentativně zpracovaná publikace je doplněna řadou vzácných, mnohdy poprvé zveřejněných fotografií ze soukromých archivů i dalších institucí. Je zřejmé, že bude sloužit jako historicko-dokumentační materiál ke studiu nejenom badatelům, ale i studentům historie či religionistiky a díky svému pojetí se jistě stane i vděčným čtením všem milovníkům novodobé historie.

 

Zdroj: http://www.novinky.cz/vase-zpravy/moravskoslezsky-kraj/ostrava-mesto/1227-30570-ostrava-zahajila-oslavy-70-vyroci-osvobozeni-krtem-knihy-bez-naroku-na-slavu.html