Kabinet architektury přiveze špičku současné architektury, NL architekts v Ostravě vystaví evropské projekty, ale i projekt řešení Černé louky

Ostravský spolek Kabinet architektury, který dlouhodobě mapuje současnou světovou architekturu a do Ostravy již dovezl výstavy řady špičkových světových architektů, připravuje na letošní festival Archikultura atraktivní výstavy  i bohatý doprovodný program. Slavnostní zahájení festivalu Archikultura 2015 a vernisáž architektonických výstav v ostravském Domě umění se koná ve čtvrtek 2. dubna v 17 hodin.

NL Architects, kteří v roce 2005 získali prestižní cenu Mies van Rohe za Basketbar v Utrechtu, ke své ostravské výstavě říkají:

„V roce 2010 se Ostrava ucházela o titul Evropského hlavního města kultury 2015 (EHMK 2015) a město tehdy vyhlásilo urbanistickou soutěž na řešení prostoru Černé louky nedaleko historického centra města. Světově uznávaná kancelář NL Architects byla vyzvána, aby podala návrh, který by v Ostravě podpořil rozvoj kultury a urbánní přeměnu.  Černá louka nabídla jedinečnou příležitost k experimentu s novým typem městského parku, který by kombinoval bujnou vegetaci s reálnou zástavbou. Mohl by to být model nového typu města.
Přestože soutěž vyhráli naši přátelé z ateliéru MAXWAN (a titul Evropského města kultury 2015 získaly belgický Mons a česká Plzeň), jsme stále nadšeni možnostmi, které náš návrh nabízí. Černá louka je pro nás cosi jako manifest: Jak zachránit citlivou zeleň města a zároveň posílit jeho vnitřní život?
Velmi nás potěšila výzva Kabinetu architektury k nové možnosti v Ostravě představit svou práci.Konceptem výstavy je ukázat řadu projektů, které mají blízko k propozicím soutěže o Černou louku, a další, vytvářející sice spekulativní, ale nám známé: rozpínající se vesmíry ve smršťujících se stopách.“

NL Architects

 

ARCHIKULTURA 2015 / VII. ročník mezinárodního festivalu architektury, designu a umění

Ostravské výstavy v Domě umění:
Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo

Rozpínající se vesmíry ve smršťujících se stopách: NL Architects

Stavby prodchnuté duchem: Masaharu Takasaki

Více informací najdete zde:

http://kabinetarchitektury.cz.