Katedrála Božského spasitele bude rok uzavřená kvůli rekonstrukci. Zdroj: Archiweb, 31.8.2014

Největší ostravský kostel, katedrálu Božského Spasitele v centru města, čeká rozsáhlá rekonstrukce za téměř 55 milionů korun. Oprava začne příští týden a chrám kvůli ní bude téměř rok uzavřený. Po jejím dokončení vznikne v kostele i malé muzeum. ČTK o tom informoval mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.
„Rekonstrukci si tato stavba vyžadovala už několik let, jak je patrné i z ochranných sítí na věžích kostela. Bylo nebezpečné, že se drolily části omítky a části říms odpadávaly na zem,“ řekl Siuda.
Peníze se podařilo zajistit až letos. Biskupství získá 31 milionů korun jako dotaci z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. „Budou použity na opravy exteriéru, vytvoření hygienického zázemí pro návštěvníky kostela a realizaci expozice. Další prostředky z Evropské unie ve výši devět milionů korun jsme získali v rámci přeshraniční spolupráce s Opolskou diecézí,“ uvedl projektový manažer biskupství Miroslav Přikryl. Zbývající část nákladů pokryje biskupství z vlastních finančních zdrojů a také z finanční náhrady za nevydaný majetek v rámci majetkového narovnání.
Siuda řekl, že celková oprava čeká střechy, krovy, věže, fasády, okna, dveře i sochařskou výzdobu průčelí. Uvnitř se bude kompletně měnit popraskaná dlažba a elektroinstalace, v kostele bude také doplněno osvětlení a čeká ho celková výmalba. „Celá stavba musí být dokončena do 31. července 2015,“ uvedla projektová manažerka biskupství Dagmar Jiskrová.
Po rekonstrukci se kostel celoročně otevře věřícím i turistům. V bočních lodích katedrály bude expozice mapující historii kostela a ostravsko-opavské diecéze, návštěvníkům budou k dispozici i průvodci.
„Bude zde vystavena zakládající listina, kterou v roce 1996 papež Jan Pavel II. zřídil ostravsko-opavské biskupství. Vyjednáváme také s olomouckým Arcidiecézním muzeem o přenesení nejstaršího zvonu, který dříve visel v kostele v Ostravě-Zábřehu,“ uvedla Jiskrová. Siuda řekl, že na okna katedrály se budou promítat výtvarné projekce navržené studenty uměleckých oborů.
Během opravy katedrály se veškeré bohoslužby a další aktivity budou odehrávat v nejstarším ostravském chrámu, původním farním kostele svatého Václava vedle biskupství. Bližší informace najdou lidé na internetových stránkách farnosti Moravská Ostrava www.farnostmostrava.cz.
Zdroj: http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=16095&type=1