Kateřina Daňková: Zchátralou Ostravici-Textilii podpoří nové placky s logem módního domu. Zdroj: ČRO, 21.3.2014

Boj za záchranu Ostravice-Textilie se přesunul z advokátních kanceláří na klopy kabátů. Aktivisté z petičního výboru vymysleli nový způsob, jak podpořit chátrající památku, která stojí v samém srdci Ostravy. Od pátku rozdávají vlastnoručně vyrobené připínací placky s logem proslulého módního domu. K dostání jsou v ostravském antikvariátu Fiducia.

„Rozhodli jsme se, že je budeme dávat zadarmo každému, kdo chce podpořit tenhle krásný barák,“ říká antikvářka Ilona Rozehnalová, která má sama na bundě připnutou placku s nápisem Ostravica-Textilia.

Aktivisté plánují vyrobit a rozdat až dva tisíce těchto placek. „Má to sloužit k ukázání veřejné podpory, aby magistrát pokračoval dál v tlaku na majitele nemovitostí,“ vysvětluje smysl akce její organizátor Lukáš Černohorský.

Podle něj totiž někdejší perla Ostravy čím dál víc doplácí na laxní přístup firmy Amadeus Real, která chráněný komplex vlastní.

Aktuální posudek už mluví o havarijním stavu. Do případu se proto vložil také zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

„Chceme tímto šetřením dosáhnout toho, aby úřady velmi důsledně vymáhaly od vlastníka plnění jeho povinností a koneckonců aby také vlastník pochopil, že vlastnictví zavazuje podle naší Ústavy a že je povinen se o památku řádně starat,“ zdůrazňuje Křeček.

Tlak města, petičníků i kanceláře ombudsmana je už ale možná zbytečný. V Ostravě se totiž nahlas mluví o tom, že developer některé z budov Ostravice prodal. Informace ale realitní agentura zatím nepotvrdila.