Komentované prohlídky Nové radnice

Nová radnice patří k nejcharakterističtějším stavbám města Ostravy. Její stavba začala již v roce 1925 a slavnostně otevřena byla 28. října 1930. Její vybudování znamenalo milník ve vývoji Ostravy. O vybudování největší a nejvyšší radnice České republiky se zasloužil tehdejší starosta Jan Prokeš. Nejen o něm a vývoji Ostravy a radnice se více dozvědí návštěvníci prohlídky, které 17. listopadu pořádá Ostravský informační servis.
Letos uplynulo již 85 let od slavnostního otevření Nové radnice. Historie minulých desetiletí se podepsala výrazně na interiéru i exteriéru radnice. „Vyhlídkovou věž v minulosti zdobila například rudá hvězda nebo hákový kříž. Historické milníky naší země se odrážely také ve vnitřních prostorech, které procházely četnými přestavbami,“ informuje průvodce Jakub Otto, na co se mohou návštěvníci prohlídky těšit, „řeč bude také o tom, jak fungovala radnice v kulturně-historickém kontextu, i o významných osobnostech, které jsou s ostravskou samosprávou spjaty.“

Krom zajímavého vyprávění se příchozí podívají do jinak nepřístupných prostor. Kudy tedy prohlídka povede? „Navštívíme například Síň rady a Sál zastupitelstva města Ostravy. Součástí prohlídky je také možnost výšlapu na Vyhlídkovou terasu po schodech,“ doplňuje průvodce.

Prohlídky se budou konat 17. listopadu v 10 a 14 hodin. Sraz bude vždy na Prokešově náměstí. Cena prohlídky je 80 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti, studenty a seniory. Vstupné se platí před prohlídkou v 6. patře Nové radnice na pobočce Ostravského informačního servisu a zahrnuje také vstup na Vyhlídkovou věž.

image