Komorní scéna Aréna bude hrát na podporu Činoherního studia

Ke dni 1. února byl zastaven veškerý provoz ústeckého Činoherního studia z důvodu změny finanční politiky Zastupitelstva města Ústí nad Labem vůči neziskovým divadlům. V průběhu ledna  změnilo zastupitelstvo způsob financování divadel z pravidelných dotací pro činoherní divadlo na otevřené grantové řízení, které však má proběhnout v dubnu. Činoherní studio zažádalo o dotaci, kterou by na základě zvyklostí získalo v průběhu února, avšak vlivem změny na grantové řízení nemá toto divadlo v současnosti prostředky na další provoz. Činoherní studio je jednou z nejdůležitějších divadelních scén v České republice. Bylo velmi důležitou součástí české divadelní historie a prošla jím velká řada českých autorů, překladatelů, režisérů a herců. V současnosti tvorba tohoto divadla patří k jedné z nejvýraznějších v ČR. Ostravské divadlo Komorní scéna Aréna se připojilo k protestům proti zrušení tohoto špičkového souboru a odehraje speciální představení.

Prohlášení vedení Komorní scény Aréna:

„Je nám nesmírně líto a jsme pobouření tím, jak se v Čechách zachází s kulturou. Výsledkem jakési podivné „administrativní“ anabáze se jedno z předních českých divadel, které se jen tak mimochodem za dobu své existence stalo legendou, ocitne na pokraji zániku.

Chápeme divadla v Čechách svým způsobem jako jeden celek, který je propojen tradicí i uměleckými osobnostmi, čehož je naše divadlo názorným příkladem. Nejen, že se hlásíme k odkazu Činoherního studia svým uměleckým směřováním, ale také spolupracujeme s jednou z nejvýraznějších osobností ČS, režisérem Ivanem Rajmontem. A právě jeho úspěšnou inscenaci hry Ruská zavařenina (cena Divadelních novin, nominace na cenu A. Radoka), budeme v sobotu hrát na podporu ČS.

Chceme věřit, že celý problém vznikl nedopatřením a že v jeho pozadí nestojí vědomá snaha likvidovat jedno z nejvýznamnějších českých divadel, na které by město mělo být právem hrdé. Apelujeme tímto na zastupitele a radní, aby zvážili svůj postup a zachovali důstojné podmínky pro další činnost Činoherního studia.

Za Komorní scénu Aréna
Renáta Huserová, ředitelka
Ivan Krejčí, umělecký šéf
Tomáš Vůjtek, dramaturg