Komorní scéna Aréna bude reprezentovat na mezinárodním festivalu

Úspěšnou inscenaci Gogolových Hráčů si do svého letošního programu vybral mezinárodní divadelní festival Divadlo evropských regionů 2013, který se již po devatenácté bude konat v Hradci Králové.
Jde o festival, jehož se účastní divadelní soubory z celé Evropy a na němž se během deseti festivalových dnů pravidelně odehraje kolem 220 představení na dvaceti scénách. Festivalová dramaturgie pořadatelů má za hlavní kritérium kvalitu nabízených představení a proto je v přípravné dramaturgické skupině řada respektovaných teatrologů a kritiků. Skladba programu není nijak omezena žánrově a nedílnou součástí mezinárodního festivalu v Hradci Králové jsou doprovodné akce – umělecké dílny, koncerty, výstavy, profesní setkání divadelníků, debaty a besedy, setkání s legendami českého divadla.
Komorní scéna Aréna se tohoto festivalu zúčastní již podesáté. Pro letošní ročník si pořadatelé zvolili inscenaci Hráčů N. V. Gogola, kterou režíroval umělecký šéf KSA Ivan Krejčí, a která měla premiéru letos v únoru. Jde o jednu z nejslavnějších komedií tohoto velkého ruského dramatika, která se dodnes hraje po celém světě. Gogol na nich začal pracovat již v první polovině třicátých let 19. století, definitivní verzi nicméně dopsal až v roce 1842. Tato komedie o karetních podvodnících je založena na rafinované intrice, díky níž diváci sledují, jak zloděj okrádá zloděje. Přestože Gogol svou komedii opatřil podtitulem „Příběh dávno uplynulých dní“, minulosti tento příběh, bohužel nepatří.
„Režisér dbal na čistotu zevnějšku a o to větší ušpiněnost charakterů. Mistrovskou práci odvedl Albert Čuba v roli Ichareva. Rovnocenné výkony odvádí trojice jeho „spoluhráčů“ – Marek Cisovský (Utěšitel), Josef Kaluža (Švochněv) a René Šmotek (Krugel). Extratřídu doplňuje Michal Čapka v roli židovského majitele hotýlku.Tým na place u karetního stolu jistí Pavel Cisovský (napravený karbaník Glov starší), Vladislav Georgiev (bankovní úředník Zamuchryškin) a jediný Icharevův spolupodvedený, k oškubání i ve hře určený Glov mladší (Vlastimil Burda).“ J. P. Kříž, Právo 27.03.2013.
Komorní scéna Aréna odehraje festivalové Hráče v sobotu 22. června 2013 ve 20.00 hod. na Hlavní scéně Klicperova divadla v Hradci Králové.

 

Zdroj: hráčiAlice Taussiková, PR KSA