Křest nového čísla bulletinu a okrášlení domu architekta Bohuslava Fuchse na Masarykově náměstí

Okrašlovací spolek vydává další číslo bulletinu Krásná Ostrava a při té příležitosti okrášlí obchodní dům jednoho z nejvýznamnějších architektů a urbanistů meziválečnéhoČeskoslovenska Bohuslava Fuchse, který stojí na Masarykově náměstí v Ostravě. Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu vyvěsí do výlohy této cenné Fuchsovy realizace naučnou cedulku. 

 

Křest bulletinu a okrášlení se koná v pátek 20. března 2015, sraz v 18.00 hodin na Masarykově náměstí.

 

Bulletin Krásná Ostrava, číslo 1/2015

Na jaře si Ostrava připomíná několik výročí, a to jak historických, tak uměleckých. Tématu druhé světové války se v novém čísle bulletinu Krásná Ostrava věnuje článek historika Ondřeje Koláře o školství v okupované Ostravě, připomeneme vítkovickou rodačku, židovskou básnířku Ilse Weber, která zemřela v koncentračním táboře, kurátor Martin Mikolášek objevně a možná pro mnohé trochu provokativně nahlédne na dílo Heleny Salichové. V dubnu uplyne pět let od smrti ostravského spisovatele Jana Balabána. V tomto čísle Krásné Ostravy najdete texty jeho blízkých přátel.

Svými aktivitami i články by okrašlovací spolek mimo jiné rád narušil jedno klišé. Ostrava je často vnímána jen jako „ocelové srdce republiky“. V novém čísle najdete hned několik článků, které naopak ukazují Ostravu jako důležité duchovní centrum. V novém čísle píše o náboženských hnutích v Ostravě historik Martin Jemelka, mariánský kult v našem městě sleduje Pavel Březinský.

Okrašlovací spolek se také již od svého založení věnuje mapování soch a děl ve veřejném prostoru. Na konci letošního roku spustí Databázi ostravských soch a děl ve veřejném prostoru, včetně interaktivní i tištěné mapy. Malou ochutnávkou, co všechno v mapě najdete, je článek Jakuba Ivánka o sochách v Ostravě-Hrabůvce.

V novém čísle najdete i mnoho dalších článků a obrazových příloh. Bulletin bude k dostání na křtu 20. 3. v 18.00  hodin na Masarykově náměstí a poté od pondělí 23. 3. na vyžádání v Antikvariátu a klubu Fiducia a knihkupectví Academia v Ostravě, v Praze pak v knihkupectví klubu Za starou Prahu v Juditině věži.

Za tisk velmi děkujeme tiskárně Printo.

Za ochotu a spolupráci při okrášlení domu Bohuslava Fuchse děkujeme panu Tomáši Řežábovi.

11-babíček-rodina